Moskwa i Waszyngton prowadzą w tej chwili dyskusje na temat możliwości wznowienia dostaw gazu do Europy za pośrednictwem gazociągu Nord Stream – ujawnił w środę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w wywiadzie dla Kanału Pierwszego.
„Teraz oczywiście są nieporozumienia. Ale czy tylko w interesie Rosji i Stanów Zjednoczonych leży przywrócenie normalnych dostaw energii do Europy? realizowane są dyskusje na temat gazociągów Nord Stream” – powiedział Ławrow. Rosyjski dyplomata podkreślił również, iż „koszty paliwa dla Europy i jej przedsiębiorstw są kilkakrotnie wyższe niż dla przedsiębiorstw amerykańskich”.
Nord Stream po ataku sabotażowym – czy możliwa naprawa?
Rurociągi Nord Stream, którymi wcześniej przesyłano gaz z Rosji do Niemiec pod Morzem Bałtyckim, zostały wysadzone we wrześniu 2022 r. w akcie sabotażu. w tej chwili tylko jeden z czterech nitków rurociągu pozostaje nienaruszony, co oznacza, iż przed ewentualnym wznowieniem dostaw konieczne byłyby kosztowne naprawy. Przed eskalacją konfliktu na Ukrainę Nord Stream pokrywał aż 30% rocznego zapotrzebowania UE na gaz.
Unia Europejska zmniejsza zależność od rosyjskiego gazu, ale czy na pewno?
Przed eskalacją konfliktu Moskwa dostarczała 40% importowanego gazu do UE. Od tamtej pory Unia zmniejszyła tę zależność o około dwie trzecie, a oficjalnie zobowiązała się do całkowitego wycofania importu rosyjskiej energii do 2027 r. W 2021 r. uzależnienie od rosyjskich surowców wynosiło 45%, dziś – według danych – spadło do 10%.
Mimo to w 2023 r. import rosyjskiego gazu do Europy wzrósł o 14%. Około 35 mld mł trafiło przez gazociąg TurkStream, a kolejne 48 mld mł w postaci LNG. Łącznie Rosja przez cały czas odpowiada za około 15% unijnego importu gazu.
Niemcy rozważają powrót do rosyjskiego gazu?
Według doniesień niemieckiego BILD, wśród polityków CDU (Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej) toczy się dyskusja na temat ewentualnego wznowienia dostaw rosyjskiego gazu przez Nord Stream. Thomas Bareiß, deputowany Bundestagu z CDU, stwierdził w mediach społecznościowych, iż „po zawarciu umowy gaz może ponownie popłynąć przez Nord Stream”.
Z kolei Jan Heinisch, wiceprzewodniczący CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii, w rozmowie z Politico podkreślił, iż po zakończeniu wojny w Ukrainie konieczna będzie debata na temat powrotu do rosyjskich dostaw.
Rząd Niemiec zaprzecza, ale biznes naciska
Choć Berlin oficjalnie odrzuca możliwość powrotu do rosyjskiego gazu, niemieccy przemysłowcy coraz głośniej domagają się tańszych dostaw. Na początku marca rada pracownicza rafinerii PCK w Schwedt zaapelowała o zniesienie embarga na rosyjską ropę i gaz, argumentując to trudną sytuacją ekonomiczną i ryzykiem utraty miejsc pracy.
Christian Gunther, szef Infraleuna GmbH, jednej z największych niemieckich firm chemicznych, uważa, iż tani gaz rurociągowy mógłby poprawić kondycję niemieckiej gospodarki.
Czy pokój na Ukrainie otworzy drogę do rosyjskiego gazu?
Według doniesień agencji Bloomberg, część niemieckich przedsiębiorstw spodziewa się wznowienia dostaw gazu z Rosji, jeżeli zostanie zawarte porozumienie pokojowe w Ukrainie. Powodem są rosnące ceny energii, które uderzają w europejski przemysł.
Friedrich Merz, potencjalny przyszły kanclerz Niemiec, w wywiadzie dla The Economist stwierdził, iż „na razie” nie przewiduje powrotu do rosyjskiego gazu, ale nie wykluczył takiego scenariusza w dłuższej perspektywie.
Kryzys gazowy w Europie – czy grożą nam braki?
Europa może stanąć w obliczu kolejnego kryzysu gazowego po wyjątkowo mroźnej zimie, podczas której spalono ponad 10 mld mł gazu. Zasoby w unijnych magazynach spadły do 35%, najniższego poziomu od trzech lat. Dodatkowo 1 stycznia Ukraina wstrzymała tranzyt rosyjskiego gazu do Europy, usuwając z rynku kolejne 10 mld mł surowca.
W tej sytuacji dyskusje o ewentualnym wznowieniu dostaw przez Nord Stream mogą zyskać na znaczeniu – zwłaszcza jeżeli Rosja i USA dojdą do porozumienia.
-
Rosja i USA prowadzą rozmowy w sprawie ponownego uruchomienia Nord Stream27 marca 2025
Moskwa i Waszyngton prowadzą w tej chwili dyskusje na temat możliwości wznowienia dostaw gazu do Europy za pośrednictwem gazociągu Nord Stream – ujawnił w środę rosyjski minister spraw
-
Niemcy ogłaszają niezmienione stanowisko UE w sprawie sankcji wobec Rosji27 marca 2025
Europa obserwuje negocjacje między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, ale niemiecki rząd nie jest świadomy żadnych zmian w europejskim stanowisku w sprawie sankcji wobec Rosji — powiedział
-
Włoskie MSZ oskarża Zachód o nieuczciwą politykę wobec Rosji27 marca 2025
Niespójna polityka Zachodu zepsuła stosunki z Rosją, która poczuła się potraktowana niesprawiedliwie — powiedział włoski wiceminister spraw zagranicznych Edmondo Cirielli. „Myślę, iż to nie przypadek, że
Read more:
Rosja i USA prowadzą rozmowy w sprawie ponownego uruchomienia Nord Stream