Радослав Сикорский: военнослужащие НАТО уже присутствуют в Украине

narodowcy.net 10 месяцы назад
Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski stwierdził, iż personel wojskowy NATO jest już na Ukrainie. Do słów polskiego polityka odniosło się już MSZ Rosji.

Podczas piątkowej konferencji „25 lat Polski w NATO. A gdyby Sojuszu nie było…” zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim minister Sikorski mówił między innymi, iż niedługo po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, ponad 140 ze 190 państw głosowało za potępieniem agresji jako niedopuszczalnej.

To nie jest tylko oświadczenie dla prasy, ale ustanowienie ram prawnych – Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

Szef polskiego MSZ dodał, iż napadając na Ukrainę Rosja okazała, iż jest cywilizacyjnie niezdolna do przyjęcia zachodnich wartości, co zdefiniowało ją jako państwo, które nie potrafi pokojowo koegzystować z sąsiadami, a NATO musiało wrócić do swojej pierwotnej roli. Sikorski stwierdził, iż “Zachód powinien wdrożyć twórczo określoną i asymetryczną eskalację”.

Obecność sił NATO na Ukrainie to nie jest rzecz nie do pomyślenia. Doceniam inicjatywę prezydenta Emmanuela Macrona, bo chodzi w niej o to, by to Putin się obawiał, a nie my Putina - Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

???? Obecność sił #NATO na Ukrainie to nie jest rzecz nie do pomyślenia. Doceniam inicjatywę prezydenta ???????? Emmanuela Macrona, bo chodzi w niej o to, by to Putin się obawiał, a nie my Putina.

| Min. @sikorskiradek podczas konferencji nt. NATO w @KancelariaSejmu pic.twitter.com/opAmxVAynK

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ???????? (@MSZ_RP) March 8, 2024

W piątek podczas konferencji upamiętniającej 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO, Sikorski nie podał konkretnych państw zaangażowanych, wyraził jednak wdzięczność tym narodom za udział.

Żołnierze państw NATO już są na Ukrainie i chciałbym serdecznie podziękować ambasadorom tych krajów, które takie ryzyko podjęły. One same wiedzą najlepiej, które to są. W przeciwieństwie do innych polityków, nie będę wymieniał tych państw – Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

W odpowiedzi na słowa Sikorskiego rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa zasugerowała, iż dalsze zaprzeczanie zaangażowaniu NATO byłoby daremne.

Żołnierze NATO na Ukrainie?

W poniedziałek 26 lutego w Paryżu, na zaproszenie prezydenta Francji Emmanuela Macrona miało miejsce spotkanie głów państw i szefów rządów europejskich oraz przedstawicieli USA i Kanady. Omówiono sytuację na Ukrainie oraz sprawy bezpieczeństwa w Europie Środkowej. Dyskusja dotyczyła także innych form wsparcia, nie tylko wsparcia militarnego, ale także wsparcia w rozminowaniu Ukrainy, wsparcia szkoleniowego i w strzeżeniu granicy Ukrainy z Białorusią. Omówiono również kwestię współpracy przemysłowej z Kijowym, między innymi w kontekście przemysłu rakietowego. Jak poinformował obecny podczas rozmów Prezydent RP Andrzej Duda zapadły decyzje dotyczące dalszego wsparcia Ukrainy. Rozpoczęto pracę nad rozwiązaniem mającym zagwarantować dostawy dużych ilości amunicji.

Jeszcze przed obradami w Paryżu premier Słowacji Robert Fico przekazał w poniedziałek sensacyjną informację. Podczas konferencji prasowej po zakończonym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Słowacji stwierdził, iż kilku członków NATO i Unii Europejskiej rozważają umowy dwustronne, aby wysłać wojska na Ukrainę, na zasadzie dwustronnej. Fico nie podał żadnych szczegółów, natomiast zaznaczył, iż Słowacja jako członek UE i NATO nie wyśle swoich żołnierzy na Ukrainę. Słowa premiera Słowacji po części potwierdził prezydent Francji Macron. Polityk stwierdził, iż nie ma konsensusu w sprawie wysłania wojsk na Ukrainę, ale nie można wykluczyć tej kwestii, ponieważ Rosja nie może wygrać.

Do spekulacji odnośnie wysłanie wojsk NATO na Ukrainę odniósł się Andrzej Duda na konferencji prasowej. Stwierdził, iż podczas spotkanie w Paryżu najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się wokół kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę. Prezydent podkreślił, że, iż nie było absolutnie porozumienia w tej sprawie i absolutnie takich decyzji nie ma. Prezydent wskazał, iż podczas spotkania poruszona została także kwestia ewentualności wysłania żołnierzy na Ukrainę.

Najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się wokół w ogóle kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę. I tutaj też no nie było absolutnie porozumienia w tej sprawie. Te zdania są różne. Ale generalnie absolutnie takich decyzji nie ma – to chcę podkreślić. Absolutnie takich decyzji nie ma - Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowcy.net/Kresy.pl

Читать всю статью