«Пусть каждый ребенок будет принят и окружен любовью». 45 лет со дня избрания кардинала Войтыла для папы

czir.org 3 месяцы назад

16 października obchodzimy 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Ojciec Święty Jan Paweł II był wielkim obrońcą rodziny, niezmiennie upominał się o poszanowanie godności życia człowieka, także tego, który jeszcze rozwija się pod sercem matki. – Modlę się za dzieci – nienarodzone i narodzone: niech każde z nich zostanie przyjęte i otoczone miłością – mówił.

Jan Paweł II wielokrotnie przypomniał rodzinom, iż życie każdego człowieka jest święte. – Przyjmujcie dar życia jako największą łaskę Boga, jako Jego błogosławieństwo dla rodziny, dla narodu i Kościoła – mówił.

W swoich wypowiedziach przestrzegał przed szerzącą się kulturą odrzucenia człowieka i kulturą śmierci, dlatego apelował: – Trzeba zmienić stosunek do dziecka poczętego. choćby jeżeli pojawiło się ono nieoczekiwanie, nigdy nie jest intruzem ani agresorem. Jest ludzką osobą, zatem ma prawo do tego, aby rodzice nie skąpili mu daru z samych siebie, choćby wymagało to od nich szczególnego poświęcenia.

Jan Paweł II niestrudzenie przypominał też o tym, iż prawo do życia to jedno z podstawowych praw człowieka. – Zwracam się do wszystkich ojców i matek mojej Ojczyzny i całego świata, do wszystkich ludzi bez wyjątku: każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia! Życie ludzkie jest święte. Nikt w żadnej sytuacji nie może rościć sobie prawa do bezpośredniego zniszczenia niewinnej istoty ludzkiej.

Szczególną rolę widział w formowaniu rodziców, którzy nie będą zamykać się na dar życia, ale w macierzyństwie i ojcostwie odnajdą swoje powołanie, misję i spełnienie. – Bóg obdarzył was, rodzice, szczególnym powołaniem. By zachować życie ludzkie na ziemi, powołał do istnienia społeczność rodzinną. To wy jesteście pierwszymi stróżami i opiekunami życia jeszcze nie narodzonego, ale już poczętego. Przyjmujcie dar życia jako największą łaskę Boga, jako Jego błogosławieństwo dla rodziny, dla narodu i Kościoła.

Kościół katolicki nie zmienił swojego nauczania wobec początków życia, niezmiennie stoi też na straży życia i godności każdego człowieka. – My Polacy mamy największy ze wszystkich narodów świata dług wdzięczności [wobec Jana Pawła II], dlatego myślę o tym z pewnym niepokojem, czy udźwigniemy to zadanie przekazania jego testamentu – nie tylko duchowego, ale także doktrynalnego – kolejnym pokoleniom. Ludzie młodzi potrzebują wprowadzenia i pokazania Jana Pawła II jako wspaniałego człowieka, wybitnego Polaka i wielkiego nauczyciela wiary, świadka Chrystusa – mówił ks. prof. dr hab. Jan Perszon z Torunia podczas jednej z wypowiedzi dla Radia Maryja.

Trwajciewmiłości.pl/RadioMaryja.pl

Читать всю статью