Профессор Новак: «Книги и журналы защищают нас от разрушения»

solidarni2010.pl 3 часы назад
Aktualności
Prof. Nowak: „Książki i czasopisma chronąi nas przed popadnięciem w degrengoladę”
data:18 stycznia 2025 Redaktor: Anna

Prof. Andrzej Nowak, znakomity historyk i autor m.in. monumentalnych „Dziejów Polski”, w swoim wystąpieniu podkreśla rolę, jaką odgrywa w polskiej rzeczywistości miesięcznik kulturalny „WPiS. Wiara, patriotyzm i sztuka”.
Prof. Andrzej Nowak przypomina, iż zaczął się rok, w którym czekają nas bardzo ważne dla Polski i całego naszego regionu wybory prezydenckie.

„Bardzo często decydujemy w wyborach nie tylko tych prostych, tych dotyczących codziennych zakupów czy jakichś błahych kwestii, ale także w kwestiach najważniejszych, dotyczących spraw tak ważkich jak przyszłość naszej wspólnoty politycznej, na podstawie emocji, rezygnując z używania rozumu. I przede wszystkim w tym kierunku zmierza duża część propagandy”, diagnozuje historyk.
„To formatowanie mózgów wokół pewnych emocji, nie poddanych już żadnej weryfikacji racjonalnej, jest prawdziwą zarazą, która niszczy nie tylko demokrację, ale także kontakt ludzi z rzeczywistością, bo to, co wyróżnia nas jako gatunek, wyróżniało nas przynajmniej do niedawna, mam nadzieję, iż jeszcze jest szansa to uratować, to jest właśnie możliwość korzystania z rozumu, korzystania za pośrednictwem słowa”, tłumaczy prof. Andrzej Nowak.
„Bastionem, który broni nas przed popadnięciem w taką degrengoladę umysłową, przed zejściem poniżej poziomu ludzkiego, są książki, są czasopisma, które drukują coś więcej niż reklamy, które prezentują coś więcej niż zestaw nienawistnych najczęściej emocji, bo wokół takich właśnie emocji z reguły koncentruje się ten przekaz”, uważa historyk.

Zdaniem prof. Andrzeja Nowaka dzisiejszy przekaz medialny kształtuje nas do życia w bańce negatywnych emocji. „Żeby wyjść z tego, trzeba mieć możliwość skonfrontowania emocji z argumentami, z przemyśleniami, które ktoś inny czasem przygotuje, wyłoży w czasopiśmie, w książce, przemyślawszy je wcześniej”, podkreśla autor. „Proces refleksji przed zapisaniem słowa, a jeszcze przed oddaniem go do druku, sprawia, iż to słowo jest poddane największej i najbardziej pożytecznej kontroli rozumu. Nie cenzorskiej, tylko rozumowej, racjonalnej”, objaśnia prof. Nowak, dodając, iż w ten sposób możemy podnieść poziom naszego myślenia.
„Temu właśnie służą pisma, te jeszcze, które trwają, te których znaczenie doceniają ludzie, ośmielę się tak powiedzieć, najroztropniejsi. Ci, którzy dbają o higienę własnego umysłu i ci, którzy chcą, żeby ich najbliżsi, ich dzieci także nie zagubiły się w tym świecie rozfalowanych emocji”, mówi znakomity historyk, ubolewając jednocześnie nad tym, iż takich pism niestety w tej chwili ubywa.
„Sam mam zaszczyt należeć do załogi pisma, które od 15 lat prowadzi tę misję, mam tutaj na myśli miesięcznik WPiS”, przyznaje prof. Andrzej Nowak. „Pisma, które łącząc niezwykle atrakcyjną szatę graficzną, bo to też jest ważne oczywiście, ta strona ilustracyjna, łącząc tę piękną szatę ilustracyjną ze słowem, sprawia, iż tysiące, dziesiątki tysięcy odbiorców już od 15 lat mogą spoglądać w przeszłość naszej wspólnoty, zarówno tej węższej, polskiej, jak i tej szerszej, którą nazywamy pięknym słowem Christianitas, jak też w sprawy bieżące, teraźniejsze. Z sympatią, ale i ze zrozumieniem, z gotowością, powiedziałbym, do mądrzejszego bronienia tego, co dla nas najważniejsze, tego, co stanowi o naszej tożsamości, tego, co stanowić będzie o przyszłości naszych dzieci. Gotowością, którą daje nam właśnie argument racjonalny przemyślany przez autorów, nad którym sami możemy się zastanowić. Warto, jak sądzę, dlatego zadbać o to, by zachować dostęp do takiego słowa, które może pomagać nam rozwijać własną myśl w oparciu o argumenty, które są już przemyślane i które zostawiają miejsce dla naszej dalszej refleksji i prowadzą nas do dobrego działania w życiu obywatelskim, w życiu prywatnym także”, ocenia historyk.
Prof. Andrzej Nowak podkreślił także, iż najlepszym sposobem zagwarantowania sobie dostępu do miesięcznika WPiS jest prenumerata, ze względu na niechęć rynku do dystrybucji tego rodzaju pism.
Zapraszamy do wysłuchania całego wystąpienia oraz do zakupienia prenumeraty miesięcznika WPiS!

Beata Marszałek - Wydawnictwo Biały Kruk


Materiał filmowy 1 :

Читать всю статью