Противоречия вокруг новых указаний министра здравоохранения

pro-life.pl 3 месяцы назад

Gdy Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe wytyczne dotyczące przepisów regulujących aborcję, wywołało to burzliwą debatę wśród środowisk medycznych oraz społecznych. Prof. Bogdan Chazan, doświadczony lekarz i ekspert w dziedzinie ginekologii i położnictwa, zabrał głos w sprawie nowych regulacji.

Według prof. Chazana głównym celem nowych wytycznych jest znaczące ułatwienie dostępu do aborcji, choćby w przypadkach, które mogą być interpretowane jako zakłócenia nastroju matki. Jak twierdzi profesor, „wydaje się, iż celem wytycznych jest wprowadzenie aborcji pod byle pretekstem, a więc w praktyce – na żądanie.” Taka polityka zdrowotna stoi w sprzeczności z etyką lekarską oraz moralnymi normami społecznymi, ignorując tym samym dobro zarówno matki, jak i nienarodzonego dziecka.

„Ma być otwarta szeroko furtka psychicznych „wskazań” do aborcji. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zakazu aborcji eugenicznej środowiska lewicowe oświadczyły, iż aborcję z tych przesłanek zastąpi się zabiciem chorego dziecka z powodu złego stanu psychicznego matki spowodowanego wykryciem wady wrodzonej lub choroby u nienarodzonego dziecka. Jednak w tej chwili widać, iż zamiar jest inny, szerszy. Każdego rodzaju stres spowodowany wiadomością o zajściu w ciążę ma być „dobrym” powodem do zabicia dziecka”- zaznaczył prof. Bogdan Chazan

Prof. Chazan wyraził zaniepokojenie, iż decyzje dotyczące życia i zdrowia pacjentek będą podejmowane coraz częściej na podstawie jednorazowych konsultacji, bez konieczności pełniejszej analizy medycznej czy etycznej refleksji.

„Lekarze psychiatrzy będą skłaniani przez pacjentki i motywowani przez ‘życzliwie’ nastawionych do tego prokuratorów, do wystawiania zaświadczeń, będących w gruncie rzeczy wyrokiem śmierci” – podkreśla prof. Chazan.

Dodaje również, iż „nie będzie konieczna dłuższa obserwacja psychiatryczna, zaświadczenia mają być wydawane po jednorazowej wizycie u tego lekarza.”

Krytyka prof. Chazana dotyczy również potencjalnych skutków długoterminowych takiej polityki. Profesor wskazuje na możliwe negatywne konsekwencje zdrowotne dla kobiet, takie jak wzrost ryzyka niepłodności czy powikłań somatycznych po zabiegu aborcji.

„Procedura aborcji pociąga za sobą również zwiększone prawdopodobieństwo ciężkich, bezpośrednich powikłań zdrowia somatycznego kobiety. W przyszłości będzie miała ona zwiększone ryzyko niepłodności, poronień, porodów przedwczesnych, raka piersi i przewlekłych bólów brzucha”- zaznacza prof. Chazan.

Apeluje on o zachowanie należytego poszanowania dla sumienia lekarzy oraz konieczność przestrzegania obowiązujących przepisów prawa, które gwarantują odpowiednią opiekę medyczną i etyczne podejście do każdego pacjenta.

Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia wywołują głębokie zaniepokojenie nie tylko w środowisku lekarskim, ale także wśród wielu osób, które obawiają się, iż mogą one doprowadzić do upowszechnienia aborcji na życzenie. Takie podejście niesie za sobą ryzyko deprecjonowania wartości życia ludzkiego od poczęcia, a także ignoruje długoterminowe konsekwencje zdrowotne dla kobiet. W obliczu tych kontrowersji, najważniejsze staje się promowanie wspierania matek w trudnych sytuacjach, aby chronić życie nienarodzonych dzieci i wzmacniać szacunek dla życia na każdym jego etapie. To właśnie troska o dobro zarówno matki, jak i dziecka powinna być priorytetem w kształtowaniu polityki zdrowotnej.

jb
Źródło: KAI

Читать всю статью