Прокуратура направила в Суд обвинительное заключение против международной группы, занимающейся сбором медицинских справок. Услугами пользовались украинцы

dailyblitz.de 6 месяцы назад

Prokuratura Regionalna w Krakowie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 22 osobom podejrzanym o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupę tę oskarżono o podrabianie na szeroką skalę dokumentów, w tym orzeczeń i zaświadczeń lekarskich, które były wykorzystywane w procesach legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

Działalność grupy przestępczej

Według ustaleń prokuratury, grupa działała w latach 2020-2023 w kilku miastach Polski: Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Lesznie i Lublinie. Głównym celem grupy było podrabianie dokumentów umożliwiających cudzoziemcom uzyskanie zaświadczeń niezbędnych do legalnego zatrudnienia. Dotyczyło to m.in. orzeczeń lekarskich, wyników badań sanitarnych oraz tzw. zielonych książeczek sanepidowskich.

Oskarżeni podrabiali również faktury dokumentujące rzekomo przeprowadzone badania lekarskie. Zajmowali się także legalizacją i ukrywaniem pochodzących z tego korzyści majątkowych, które osiągnęły wartość do 2 mln 846 tys. zł.

Zasięg i skala działalności

Prokuratura wskazała, iż działania grupy skierowane były głównie na obywateli Ukrainy, Gruzji, Uzbekistanu oraz Kazachstanu. Członków grupy oskarżono m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowanie nią, podrabianie dokumentów przy uczynieniu sobie z tego stałego źródła dochodu oraz pranie brudnych pieniędzy.

– Jak wynika z poczynionych ustaleń, przedstawiciele objętej zarzutami zorganizowanej grupy przestępczej nawiązywali kontakt zarówno z osobami fizycznymi zainteresowanymi pozyskaniem podrobionych dokumentów, jak i z podmiotami prowadzącymi w sposób zorganizowany i ciągły działalność gospodarczą z zakresu usług pośrednictwa na rynku pracy oraz agencji pracy – przekazała Prokuratura Regionalna w Krakowie.

Mechanizm działania grupy

Grupa działała w sposób systematyczny, dostarczając podrobione dokumenty firmom rekrutującym pracowników. Te z kolei wykorzystywały fałszywe dokumenty w trakcie kontroli inspekcji sanitarnej i inspekcji pracy, co umożliwiało legalne zatrudnienie cudzoziemców.

Materiały dotyczące nabywców podrobionych dokumentów oraz osób posługujących się nimi zostały wyłączone do odrębnego postępowania.

Orzecznictwo i cytaty

Zgodnie z orzecznictwem sądowym, fałszowanie dokumentów i ich wykorzystywanie w celach zarobkowych stanowi poważne przestępstwo, które jest zagrożone surowymi karami. Sąd stwierdził, iż „działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz podrabianie dokumentów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej jest szczególnie niebezpieczne dla porządku prawnego i społecznego”.

Podsumowanie

Podrabianie dokumentów przez zorganizowane grupy przestępcze to poważne zagrożenie dla legalności zatrudnienia i bezpieczeństwa pracy w Polsce. Skierowany akt oskarżenia przeciwko 22 osobom przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie jest dowodem na skuteczność organów ścigania w walce z tego rodzaju przestępczością. Warto śledzić rozwój sprawy i oczekiwać na dalsze decyzje sądu, które mogą mieć istotny wpływ na przyszłe działania zapobiegające podobnym przestępstwom.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Continued here:
Prokuratura skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko międzynarodowej grupie porabiającej zaświadczenia lekarskie. Z usług korzystali Ukraińcy

Читать всю статью