Publicysta fińskiego „Iltalehti” Joonas Lehtonen zwrócił uwagę, iż nadchodzący chiński rok węża zwykle zwiastował dla Rosji poważne kłopoty. Historycznie kojarzone są z nim trudne wydarzenia dla ówczesnych włodarzy Kremla czy samego narodu rosyjskiego.
Chiński rok węża. Zaczęło się od zamachu na cara
Swoją wyliczankę dziennikarz zaczął od roku 1881, kiedy w zamachu zginął car Aleksander II. Następnie wskazał na lata węża u początku XX wieku, podczas których doszło do dwóch rewolucji (jeszcze w carskiej Rosji – red.) – najpierw w 1905, a później w 1917 roku. W tym drugim doszło do dwóch przewrotów – rewolucji lutowej, a za kolejnych kilka miesięcy październikowej. To wydarzenia, które doprowadziły do upadku caratu w Imperium Rosyjskim i przejęcia władzy przez bolszewików.
ZOBACZ: Uparty jak Kreml. Rosja nie rezygnuje z postulatów „pokojowych”
Po upływie kolejnego 12-letniego cyklu, w roku węża, nastąpiła kolektywizacja rolnictwa (1929 rok), co doprowadziło do masowych deportacji i głodu.
Kolejny pełny cykl w chińskim kalendarzu oznaczał jedno z największych zagrożeń w historii Rosji. 22 czerwca 1941 roku wojska III Rzeszy uderzyły na Związek Radziecki. Był to początek tzw. wielkiej wojny ojczyźnianej.
Upadek Związku Radzieckiego w roku węża
W 1953 roku chiński wąż wypełzł na szczyty władzy, a konkretnie do podmoskiewskiej daczy Józefa Stalina w Kuncewie. To tam 5 marca dyktator i jeden z największych zbrodniarzy w dziejach dokonał swojego żywota.
Kolejny wielki koniec nadszedł kilkadziesiąt lat później.
ZOBACZ: Moskwa ogłasza sukces. „Zestrzeliliśmy osiem ATACMS”
„Dla Związku Radzieckiego najbardziej brzemiennym w skutki rokiem węża był rok 1989, kiedy to w krajach bloku wschodniego w Europie rozpoczęły się zmiany ustrojowe. Polska, Węgry, NRD, Czechosłowacja, Rumunia i Bułgaria wyrzekły się komunizmu, a dwa lata później cały ZSRR przestał istnieć” – przypomniał fiński dziennikarz.
„Dramatyczne zmiany na Kremlu”
W XXI wieku chiński gad okazał się dużo mniej jadowity dla Rosji. Legendarny szachista i opozycjonista Garri Kasparow na platformie X wyraził nadzieję, iż ten rok przyniesie na Kremlu „dramatyczne zmiany”.
Kasparow w marcu ubiegłego roku został wpisany na listę „terrorystów i ekstremistów”, prowadzoną przez Federalną Służbę Monitoringu Finansowego” (Rosfinmonitoring – red.).