Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przyjęły w Genewie nowe, wiążące porozumienie dotyczące przeciwdziałania przyszłym pandemiom. Porozumienie, które wywołuje kontrowersje i debatę nad suwerennością państw, spotkało się z mieszanymi reakcjami – także w Polsce.
Porozumienie pandemiczne WHO – co zawiera?
Po trzech latach intensywnych negocjacji, we wtorek w Genewie 121 państw członkowskich WHO przyjęło nowe porozumienie pandemiczne. Dokument określa zasady współpracy i wzajemnego wsparcia państw w przypadku wybuchu kolejnej pandemii.
Jednym z kluczowych punktów traktatu jest mechanizm dzielenia się próbkami wirusów w zamian za gwarancje otrzymania testów, leków oraz szczepionek. Do 20% tych zasobów ma trafić do WHO, co ma na celu zapewnienie równego dostępu dla państw biedniejszych.
– To porozumienie jest zwycięstwem zdrowia publicznego, nauki i działań wielostronnych. Sprawi ono, iż będziemy mogli kolektywnie lepiej chronić świat przed przyszłymi zagrożeniami pandemią – ogłosił dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Polska wstrzymuje się od głosu. Dlaczego?
Spośród państw członkowskich WHO, jedenaście krajów, w tym Polska, Izrael, Włochy, Rosja i Słowacja, wstrzymało się od głosu. Choć oficjalne stanowisko polskiego rządu nie zostało jeszcze upublicznione, decyzja ta może mieć związek z obawami dotyczącymi ograniczenia suwerenności narodowej.
Krytyczne głosy pojawiają się szczególnie wśród środowisk politycznych sprzeciwiających się rozszerzaniu kompetencji organizacji międzynarodowych.
– WHO chce przejąć władzę nad bardzo istotną dziedziną życia od suwerennych państw narodowych, czyli władzę, którą do tej pory dzierżył parlament wybrany w demokratycznych wyborach – mówił podczas protestu w grudniu 2023 r. poseł Konfederacji Konrad Berkowicz.
– Do tej pory WHO wystosowywała zalecenia, które państwa mogły stosować albo nie. Tymczasem te zalecenia mają już nie być zaleceniami, ale decyzjami – dodał polityk.
Kontrowersje wokół zapisów traktatu
Zgodnie z treścią traktatu oraz zmianami do Międzynarodowego Prawa Zdrowotnego (IHR), WHO miałaby uzyskać status organu kierującego w sytuacjach określanych jako nadzwyczajne zagrożenia zdrowotne. Krytycy traktatu wskazują, iż może to oznaczać odebranie rządom narodowym decyzyjności w zakresie działań zdrowotnych.
Szczególne kontrowersje wzbudza zmiana artykułu 1 oraz dodanie artykułu 14a do IHR. Przeciwnicy twierdzą, iż prowadzi to do zinstytucjonalizowanej centralizacji decyzji, kosztem konstytucyjnych uprawnień parlamentów krajowych i rządów.
Czy traktat WHO ogranicza suwerenność państw?
Na poziomie prawnym, traktaty międzynarodowe – choćby te zawierane w ramach organizacji takich jak WHO – podlegają zasadzie nadrzędności konstytucji państwa członkowskiego. Polska Konstytucja w art. 90 ust. 1 wyraźnie stanowi, iż przekazanie kompetencji organom międzynarodowym wymaga ustawy przyjętej większością kwalifikowaną. To oznacza, iż żadne międzynarodowe porozumienie nie może z automatu naruszyć krajowego porządku prawnego bez stosownej zgody władz ustawodawczych.
W tym kontekście warto odwołać się do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (wyrok z 11 maja 2005 r., sygn. akt K 18/04), który podkreśla, iż „przekazanie kompetencji organizacjom międzynarodowym nie może prowadzić do utraty przez Rzeczpospolitą Polską cech państwa suwerennego”.
Podobne stanowiska zajmowały również inne trybunały konstytucyjne w Europie, m.in. niemiecki Bundesverfassungsgericht, który w wyroku z 30 czerwca 2009 r. (sprawa dotycząca Traktatu z Lizbony) zaznaczył, iż suwerenność nie może zostać „rozmyta” choćby w imię solidarności międzynarodowej.
Wnioski i dalsze kroki
Porozumienie przyjęte przez WHO to istotny krok w stronę globalnego zarządzania kryzysami zdrowotnymi. Jego celem jest uniknięcie chaosu i braku koordynacji, jaki miał miejsce podczas pandemii COVID-19. Z drugiej strony, nowe przepisy wymagają szczegółowej analizy i debaty publicznej, zwłaszcza w kontekście narodowej suwerenności i kompetencji władz krajowych.
Wstrzymanie się Polski od głosu może być sygnałem potrzeby dalszej dyskusji i rozwagi przed ewentualną ratyfikacją traktatu.
-
Traktat pandemiczny WHO przyjęty. Globaliści przygotowani na kolejne „pandemie”20 maja 2025
Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przyjęły w Genewie nowe, wiążące porozumienie dotyczące przeciwdziałania przyszłym pandemiom. Porozumienie, które wywołuje kontrowersje i debatę nad suwerennością państw, spotkało
-
Brytyjczycy mogą już zarezerwować 10. szprycy na Covid17 maja 2025
w brytyjskim mieście Stoke-on-Trent dostępne są już terminy na 10. rundę szczepień przeciwko koronawirusowi. Najnowsze szczepienie przypominające jest dostępne dla osób powyżej 75. roku życia, mieszkańców
-
Skorumpowane WHO ograniczy zespół zarządzający z powodu działań USA16 maja 2025
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, iż zespół zarządzający agencji zostanie zredukowany z 11 do sześciu osób w związku z cięciami funduszy w
More here:
Traktat pandemiczny WHO przyjęty. Globaliści przygotowani na kolejne „pandemie”