

Do rozmowy doszło w środę wieczorem. Rzeczniczka KE podkreśliła, iż nie była to pierwsza rozmowa von der Leyen z Meloni o USA. Jak zaznaczyła, von der Leyen była w kontakcie z Meloni w związku z przygotowaniami szefowej włoskiego rządu do wizyty w Białym Domu.
Podesta powiedziała, iż „wszelkie próby nawiązania kontaktu z administracją USA są mile widziane” i są odbierane w Brukseli „ekstremalnie pozytywnie”, o czym mówiła sama von der Leyen. Rzeczniczka podkreśliła jednak przy tym, iż negocjacje handlowe są prerogatywą KE.
Giorgia Meloni z wizytą w Waszyngtonie
Meloni jest pierwszą liderką kraju UE składającą wizytę w Waszyngtonie od czasu ogłoszenia przez prezydenta USA ceł. Po tym, gdy Trump zdecydował jednak o zawieszeniu części z nich na 90 dni, decyzję o nałożeniu ceł odwetowych wstrzymała także Unia Europejska. KE liczy, iż do połowy lipca uda się wynegocjować z Waszyngtonem porozumienie.
Włoska premierka — tak samo, jak von der Leyen — jest przeciwniczką wprowadzania ceł przez Stany Zjednoczone i uważa je za szkodliwe dla gospodarek po obu stronach Atlantyku. Podobnie jak Bruksela, Rzym również liczy na to, iż Waszyngton przychylnie odniesie się do proponowanych przez KE wzajemnych zerowych stawek celnych na produkty przemysłowe.
Wizyta w Waszyngtonie. Dobre relacje z Donaldem Trumpem
Chociaż rząd Meloni uznawany jest za skrajnie prawicowy, to włoska liderka utrzymuje dobre relacje z przywódcami unijnymi, a w kluczowych kwestiach — takich jak wojna w Ukrainie — zachowuje stanowisko zbliżone do większości państw UE.
Jednocześnie Meloni jako jedna z niewielu szefów rządów UE jest też pozytywnie odbierana przez nową administrację w Waszyngtonie. Trump powiedział o Meloni, iż jest osobą, z którą mógłby pracować, by „choć trochę wyprostować świat”.