Президент Чехии считает украинский саботаж на «Северном потоке» законной целью

dailyblitz.de 4 месяцы назад
Zdjęcie: prezydent-czech-uwaza,-ze-ukrainski-sabotaz-na-nord-stream-byl-uzasadnionym-celem


Prezydent Czech, Petr Pavel, wywołał spore kontrowersje swoimi wypowiedziami na temat gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Jak informuje portal POLITICO, Pavel uznał te strategiczne infrastruktury za uzasadnione cele ataku w kontekście trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej, choć jednocześnie zaznaczył, iż nie ma dowodów na udział Ukrainy w ich zniszczeniu.

Rurociągi jako cele strategiczne

W swojej wypowiedzi prezydent Pavel podkreślił, iż w sytuacji konfliktu zbrojnego, cele wojskowe i strategiczne często stają się obiektem ataków. W jego opinii, gazociągi takie jak Nord Stream mogą być uznane za cele strategiczne, ponieważ mają bezpośredni wpływ na dostawy energii, a co za tym idzie – na ekonomię i zdolności obronne państw zaangażowanych w konflikt.

„Rurociągi są celem strategicznym. Gdyby atak miał na celu odcięcie dostaw gazu i ropy do Europy i zwrot pieniędzy Rosji, to – i mówię hipotetycznie – byłby to uzasadniony cel” – stwierdził Pavel.

Mimo to, czeski prezydent zastrzegł, iż nie ma jednoznacznych dowodów na to, iż to Ukraina stała za atakami na Nord Stream, co podkreśla wagę rzetelnych dochodzeń w tej sprawie.

Komentarze Polityków

Wypowiedź Pavla spotkała się z reakcjami polityków w Polsce. Premier Donald Tusk, odnosząc się do kwestii Nord Stream, wezwał osoby odpowiedzialne za jego powstanie do milczenia i przeprosin.

„Do wszystkich inicjatorów i patronów Nord Stream 1 i 2. Jedyne co powinniście dzisiaj zrobić, to przeprosić i siedzieć cicho” – napisał Tusk na platformie X.

Do słów Tuska odniósł się również Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który stwierdził, iż w Polsce panuje jednomyślność w sprawie potępienia Nord Stream.

Reakcje międzynarodowe

Rosja, reagując na wydarzenia związane z Nord Stream, wzywa do oficjalnych konsultacji dwustronnych z Niemcami. Jak przekazała agencja prasowa TASS, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa, podkreśliła konieczność prowadzenia rozmów zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwracając uwagę na niewystarczającą współpracę ze strony Berlina.

„Rosja nalega na przeprowadzenie oficjalnych konsultacji dwustronnych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nawiasem mówiąc, są one określone w konwencjach antyterrorystycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych” – powiedziała Zacharowa.

Zacharowa zaznaczyła również, iż Berlin nie dostarcza stronie rosyjskiej dostępnych faktów dotyczących śledztwa, co dodatkowo zaostrza relacje na linii Moskwa-Berlin.

Kontrowersje wokół śledztwa

Niemieckie media informowały niedawno, iż Wołodymyr Z., ukraiński nurek podejrzewany o udział w wysadzeniu gazociągu Nord Stream, wrócił na Ukrainę z Polski na początku lipca. Polska prokuratura potwierdziła te informacje, dodając, iż Niemcy nie wprowadziły jego nazwiska do bazy danych osób poszukiwanych.

Rosja, sceptycznie nastawiona do działań niemieckich organów, wyraża obawy, iż śledztwo w sprawie Nord Stream zakończy się bez wskazania sprawców. Szef wydziału europejskiego rosyjskiego MSZ, Oleg Tiapkin, podkreślił, iż Moskwa złożyła oficjalne skargi w tej sprawie, w tym do Niemiec.

Osobiste osądy

Były szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND), August Hanning, również dodał swoje trzy grosze do tej sprawy, twierdząc, iż między Wołodymyrem Zełenskim a Andrzejem Dudą miało istnieć „porozumienie” dotyczące ataku na Nord Stream.

„Istniały porozumienia między Wołodymyrem Zełenskim i Andrzejem Dudą w sprawie przeprowadzenia zamachu” – stwierdził Hanning, nie przedstawiając jednak żadnych dowodów na poparcie swoich słów.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Read more:
Prezydent Czech uważa, iż ukraiński sabotaż na Nord Stream był uzasadnionym celem

Читать всю статью