The TikTok zakaz ponownie stoi pod znakiem zapytania, mimo iż sąd apelacyjny odrzucił argument firmy, jakoby była chroniona Pierwszą Poprawką.
Spółka-matka ByteDance zwróciła się do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o wydanie nadzwyczajnego nakazu niezgodnego z prawem nakazującym jej sprzedaż TikToka amerykańskiej firmie pod groźbą zakazu…
Szybkie podsumowanie sagi o banach TikTok
Saga rozpoczęła się w 2020 rokukiedy ówczesny prezydent Trump ogłosił, iż zakaże TikToka w USA, chyba iż aplikacja zostanie sprzedana amerykańskiej firmie do września tego roku. Termin został dwukrotnie przedłużony zanim zostało to po cichu dozwolone wygasnąć bez działania.
Jednakże, Kongres podjął sprawę na początku tego roku wraz z nowym prawem, które miało albo zakazać TikToka w USA, albo wymusić sprzedaż aplikacji amerykańskiej firmie. Bajtowanie pozwał rząd USA do sąduargumentując, iż grożący zakaz byłby niezgodny z konstytucją i stanowiłby ingerencję w prawo do wolności słowa zapisane w Pierwszej Poprawce.
Sprawa ta została rozpatrzona na początku tego miesiąca, a sędziowie jednomyślnie odrzucają argument konstytucyjny.
TikTok zwraca się do Sądu Najwyższego o wydanie nakazu nadzwyczajnego
Orzeczenie sądu oznaczało, iż jedyną nadzieją ByteDance była apelacja do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Zakaz miałby jednak wejść w życie w przyszłym miesiącu, przed ewentualną rozprawą.
Aby obejść ten problem, firma ma zapytał teraz sąd o wydanie nakazu nadzwyczajnego, aby zapobiec wejściu zakazu w życie przed rozpatrzeniem ostatecznego odwołania. Strażnik podsumował argumentację przedstawioną w pozwie.
W swoim pozwie do Sądu Najwyższego TikTok i ByteDance stwierdziły: „Jeśli Amerykanie, należycie poinformowani o rzekomym ryzyku związanym z „ukrytą” manipulacją treściami, zdecydują się przez cały czas przeglądać treści na TikTok z szeroko otwartymi oczami, pierwsza poprawka powierza im ten wybór, wolny od cenzury rządu.”
„A jeżeli przeciwne stanowisko obwodu prądu stałego się utrzyma, Kongres będzie miał swobodę zakazania każdemu Amerykaninowi wypowiadania się po prostu poprzez stwierdzenie, iż istnieje ryzyko, iż na przemówienie wpłynie podmiot zagraniczny” – dodali.
Firmy stwierdziły, iż zamknięcie TikToka choćby na miesiąc spowodowałoby utratę około jednej trzeciej użytkowników w USA i osłabiłoby jego zdolność do przyciągania reklamodawców oraz rekrutacji twórców treści i talentów pracowników.
Nazywając siebie jedną z „najważniejszych platform mowy” używanych w Stanach Zjednoczonych, TikTok stwierdził, iż nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego USA i iż opóźnienie egzekwowania prawa umożliwiłoby Sądowi Najwyższemu rozważenie legalności zakazu, oraz nadchodząca administracja Donalda Trumpa, która również dokona oceny prawa.
Według doniesień Trump spotkał się z dyrektorem generalnym TikTok
Zakazowi najpierw groził ówczesny prezydent Trump, który następnie go nie wprowadził, a następnie obrócił się o 180 stopni, obiecując jego utrzymanie. Wiadomości NBC wczoraj poinformował, iż Trump spotka się z dyrektorem naczelnym firmy tego samego dnia.
Prezydent elekt Donald Trump spotyka się w poniedziałek z dyrektorem generalnym TikTok Shou Zi Chewem przed możliwym amerykańskim zakazem aplikacji wideo, podało NBC News źródło zaznajomione z planami.
Trump na konferencji prasowej wcześniej tego dnia wyraził „ciepłe miejsce” dla TikToka, mówiąc „przyjrzymy się” aplikacji i możliwemu zakazowi.
Trump częściowo przypisał TikTokowi zwycięstwo w wyborach, chociaż jego konkretne twierdzenie nie było w rzeczywistości prawdą.
Na poniedziałkowej konferencji prasowej Trump nie wspomniał o spotkaniu z Chewem, ale powiedział, iż według niego swoje zwycięstwo wyborcze częściowo zawdzięcza korzystaniu z TikToka. „Wygrałem młodzież różnicą 34 punktów. Są też tacy, którzy twierdzą, iż TikTok ma z tym coś wspólnego” – powiedział. Trump stracił wyborców w wieku 18–29 lat, – wynika z ogólnokrajowego sondażu exit poll.
Zdjęcie: Michael Bower/9to5Mac
FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.