

Wybory prezydenckie w Polsce zbliżają się wielkimi krokami. Już 18 maja wyborcy oddadzą swój głos na jednego z 13 zarejestrowanych kandydatów. Następnie 1 czerwca, jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska w I turze 50 proc. głosów, odbędzie się II tura wyborów.
Wyborcy stawiają na osobowość
Okazuje się, iż najwięcej ankietowanych, bo aż 48,5 proc., kieruje się cechami osobowości kandydatów, a 24,5 proc. zwraca szczególną uwagę na ich prezencję. W wyścigu o fotel prezydencki liczy się także program i obietnice wyborcze. Tym kryterium kieruje się 43,1 proc. badanych. Poza tym 40,4 proc. zwraca uwagę również na przynależność polityczną kandydatów.
Wpływ na wynik wyborów ma również przebieg i ocena kampanii (22 proc.) oraz ocena wystąpień kandydatów podczas debat przedwyborczych (20,7 proc.).
„Mniejsze zło”
22,5 proc. respondentów w wyborach wybiera danego kandydata, tak aby nie wygrał ktoś inny, czyli decyduje się na tzw. mniejsze zło. Sondaż, przeprowadzony dla „Wprost”, wykazał, iż jest to działanie najczęściej podejmowane przez kobiety w wieku od 35 do 49 lat, a także powyżej 50 lat, które mają wykształcenie zasadnicze zawodowe i mieszkają w miastach do 20 tys. ludności.
1,7 proc. ankietowanych zadeklarowało, iż kieruje się innymi powodami, niż wymienione wyżej, a 5,9 proc., iż nie weźmie udziału w głosowaniu.