Польша объявила войну Японии. Она длилась 16 лет

wbijamszpile.pl 1 год назад

Mało kto wie, iż Polska wypowiedziała wojnę Japonii 11 grudnia 1941 r. Wojna Polski z Cesarstwem Japonii trwała… 16 lat.

Cztery dni po ataku Japończyków na amerykańską bazę marynarki wojennej Pearl Harbor, 11 grudnia 1941 r. Polska znalazła się w stanie wojny z Cesarstwem Japonii. Był to pierwszy i jedyny kraj, któremu Rzeczpospolita wypowiedziała wojnę po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

Po wypowiedzeniu wojny Japonii przez Wielką Brytanię również brytyjskie dominia oraz sojusznicze rządy emigracyjne: Polski, Belgii, Holandii oraz Francuski Komitet Wyzwolenia Narodowego zdecydowały się na ten krok. Ówczesny premier Japonii Hideki Tōjō nie przyjął wojny wypowiedzianej przez Rząd RP na uchodźstwie. Swoją decyzję uzasadniał w sposób następujący: Wyzwania Polaków nie przyjmujemy. Polacy, bijąc się o swoją wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wielkiej Brytanii.

Oba państwa pozostawały ze sobą w konflikcie formalnie aż do lutego 1957 roku, kiedy to podpisano Układ o przywróceniu normalnych stosunków między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Japonią. Przez blisko 16 lat formalnego konfliktu wojska polskie i japońskie nie zmagały się ze sobą w żadnej bitwie, co jednak nie oznacza iż Polacy nie walczyli z Japończykami.

Polska wypowiedziała wojnę Japonii. Najbardziej znane postacie

Najbardziej znaną postacią jest tutaj pilot mjr Witold Urbanowicz, dowódca dywizjonu 303, który zestrzelił kilka samolotów japońskich na Dalekim Wschodzie służąc w dywizjonie „Latających Tygrysów” – Amerykańskiej Grupie Ochotniczej. Na Daleki Wchód trafiły również dwa polskie statki pasażerskie „Pułaski” i „Sobieski”, przebudowane na transportowce, które przeprawiały żołnierzy brytyjskich przez ocean.

Japonia była jednym z pierwszych państw na świecie, który uznał niepodległość Polski (w 1919 r.). Oba kraje przez wiele lat utrzymywały ze sobą bliskie kontakty polityczne i gospodarcze. Ich kooperacja przebiegała także na polu wywiadowczym przeciwko wspólnemu wrogowi jakim był ZSRS. Pomimo zerwania stosunków dyplomatycznych w 1941 r. oba kraje utrzymały jednak współpracę wywiadowczą.

Dywizjon 303 wizytowany przez króla Jerzego VI. Pilot mjr Witold Urbanowicz stoi drugi z lewej w tle. (FOTO: domena publiczna)

Zakończenie wojny z Japonią

Można mówić o tym konflikcie pół żartem, pół serio, iż była to wojna 16-letnia. Mimo wszystko wiązały się z tym pewne skutki prawne. Przy kapitulacji Japonii kwestia stosunków z Polską nie została uregulowana. Ostatecznie nastąpiło to w Nowym Jorku po 12 latach od zakończenia II wojny światowej.

W jakiś sposób sprawa była zawieszona i uznano w końcu, iż trzeba ją jakoś uregulować. Było to kilkanaście bezkrwawych lat i chodziło nie tyle o zakończenie stanu wrogości między naszymi państwami, ile o legalizację i normalizację stosunków.

Czy lubisz czytać o historii Polski?
tak bardzo, historia polski jest wyjątkowa
tak, ale tylko te najciekawsze wydarzenia
nie, ale wiem, iż wielu chętnie czyta
nie, nie interesuje mnie to

MIIWŚ/TVPInfo/mn

Читать всю статью