W ostatnich dniach polska scena polityczna była zdominowana przez sprawę Zbigniewa Ziobry, byłego ministra sprawiedliwości, który miał stawić się przed komisją ds. Pegasusa. Jednakże, jak się okazało, Ziobro nie pojawił się na posiedzeniu komisji, co spowodowało, iż policja musiała interweniować i doprowadzić go do Sejmu.
W rozmowie z „Super Expressem”, Ziobro wyjawił, iż specjalnie przerwał swoją rehabilitację po operacji, aby przyjechać do Polski i stawić się przed komisją. Jednakże, jak się okazało, komisja nie była gotowa na konfrontację z nim. Ziobro podkreślił, iż „specjalnie przerwałem rehabilitację, by przyjechać do Warszawy na komisję, ale jak widać, oni stchórzyli”.
Komisja ds. Pegasusa zdecydowała się zamknąć obrady, a wcześniej przegłosowała wniosek o 30-dniowy areszt dla Ziobry. Decyzję w tej sprawie będzie musiał podjąć Sąd Okręgowy w Warszawie, ale najpierw konieczne będzie ponowne uchylenie immunitetu przez Sejm. Procedura potrwa kolejne tygodnie.
Ziobro zapowiedział, iż musi wracać za granicę na kontynuowanie rehabilitacji, ponieważ specjalnie ją przerwał, aby przyjechać do Polski na komisję, która jednak nie chciała się ze mną skonfrontować. „Tej władzy jak widać puszczają nerwy i jej koniec jest bliski” – ocenił były minister sprawiedliwości.
Sejmowi śledczy, reprezentujący większość rządzącą, są przekonani, iż Ziobro w końcu zostanie przez nich przesłuchany. „Z szacunku do państwa, z szacunku do prawa nie pozwolimy na takie lekceważenie, stąd nasza decyzja. Zbigniew Ziobro zostanie przesłuchany, ale na gruncie prawa, a nie na takich warunkach, jakie próbuje narzucić” – przekonywała szefowa komisji Magdalena Sroka, sugerując, iż kolejnym miejscem przesłuchania może być areszt.
Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku w Polsce odnotowano ponad 12 tysięcy spraw związanych z nadużyciami władzy. 64% z nich dotyczyło działalności instytucji publicznych, a 21% – przedsiębiorstw prywatnych. W tym samym roku Sąd Najwyższy orzekł w ponad 1,5 tysiąca spraw związanych z nadużyciami władzy.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż 76% Polaków uważa, iż korupcja jest jednym z największych problemów w kraju, według danych z Centrum Badania Opinii Społecznej. 63% respondentów uważa, iż największym problemem w Polsce jest brak zaufania do instytucji publicznych.
W związku z tym, można stwierdzić, iż sprawa Zbigniewa Ziobry jest tylko jednym z wielu przykładów problemów związanych z nadużyciami władzy i korupcją w Polsce. Jednakże, jak się okazuje, komisja ds. Pegasusa jest Gotowa do walki z tymi problemami i nie pozwoli na lekceważenie prawa.
Continued here:
Polska w ogniu polityki: Zbigniew Ziobro zapowiada wyjazd za granicę