Польское правительство обеспечит защиту Нетаньяху. Комментарий немецких СМИ. "Грязная земля"

news.5v.pl 1 неделя назад

Polski rząd zapewni najwyższym przedstawicielom Izraela „wolny i bezpieczny udział” w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – przytacza autorka fragment dokumentu. Zgodnie z wyrokiem MTK, Polska powinna zatrzymać Netanjahu.

Grossmann podkreśliła, iż Netanjahu podlega nakazowi aresztowania wydanemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. „Państwa będące członkami Trybunału, takie jak Polska i inne kraje UE, powinny zatrzymać Netanjahu, kiedy znajdzie się na ich terytorium” – czytamy w „SZ”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niemiecka dziennikarka pisze, iż premier Węgier Viktor Orban zapowiedział na jesieni, iż nie czuje się związany wyrokiem MTK i zaprosił Netanjahu do swojego kraju. Podobną debatę wywołał Andrzej Duda w Polsce, prosząc oficjalnie Tuska o umożliwienie premierowi Izraela udziału w uroczystościach w Oświęcimiu.

Grossmann zaznaczyła, iż relacje między Dudą a Tuskiem są złe, a prezydent „blisko związany z prawicowo-nacjonalistyczną partią PiS” chciał „co najmniej rozdrażnić” lewicowo-liberalnego Tuska.

List Andrzeja Dudy w sprawie Binjamina Netanjahu. Media: grząski grunt

Duda wciągnął Tuska, który w przeciwieństwie do PiS uznaje wszystkie międzynarodowe zobowiązania i aktywnie w nich uczestniczy, „z dyplomatycznego punktu widzenia na grząski grunt”.

Powodem zadowolenia dla Dudy i PiS jest też fakt, iż Tusk został zmuszony do udzielenia gwarancji, podobnej do tej, jakiej Węgry udzieliły poszukiwanemu Europejskim Nakazem Aresztowania posłowi PiS . Autorka zastrzegła, iż nie można porównywać obu przypadków.

Grossmann przypomniała, iż relacje Polski z Izraelem są od lat napięte. Jak tłumaczy, chodzi nie tylko o historię i zarzuty o antysemityzm, ale także o śmierć polskiego obywatela, uczestnika konwoju humanitarnego, w Gazie. Na ścianach domów w Polsce widoczne są napisy „Free-Palestine”. W dodatku Netanjahu uważany jest za zdeklarowanego zwolennika Trumpa, podczas gdy Tusk ostrzega przed nim Europejczyków.

Co z udziałem Rosji podczas rocznicy? „Drażliwy temat”

„SZ” pisze, iż przyjazd Netanjahu do Oświęcimia uważany jest za „nieprawdopodobny”. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie reprezentował Izrael. Podobnie jest w przypadku USA, Francji i Niemiec. Drażliwa jest też kwestia udziału przedstawiciela Rosji. „Jakkolwiek by było, to Armia Czerwona otworzyła 27 stycznia 1945 r. bramę obozu” – podkreśliła Grossmann.

O debacie w sprawie gwarancji dla Netanjahu pisze też „Tageszeitung”. Warszawska korespondentka gazety Gabriele Lesser uznała decyzję rządu Tuska, aby „zignorować” nakaz aresztowania MTK, za „zaskakującą”. Niemiecka dziennikarka podkreśliła, iż wszystkie kraje będące stroną MTK związane są tym samym prawem.

Lesser przytoczyła opinię Bartosza Wielińskiego z „Gazety Wyborczej”, który twierdzi, iż prezydent Duda chciał zdobyć punkty kosztem rządu. Zdaniem polskiego dziennikarza, Duda wykonał gest pod adresem Stanów Zjednoczonych, Republikanów i Trumpa, którzy nie uznają MTK i przez cały czas popierają Netanjahu.

Читать всю статью