Польско-венгерские отношения в жизни указывают на напряженность

newsnadzis.pl 9 часы назад
Zdjęcie: Polsko-węgierskie relacje na życiu wskazują na napięcia


Premier Węgier Viktor Orban ostatnio odniósł się do kwestii azylu politycznego udzielonego posłowi PiS, Marcinowi Romanowskiemu. Węgierski premier podkreślił, iż nie zna szczegółów tej sprawy, zaznaczając jednocześnie, iż relacje polsko-węgierskie są w tej chwili napięte.

Węgierski premier Viktor Orban, uczestniczący w czwartek w szczycie UE w Brukseli, powiedział, iż nie angażuje się w szczegóły procesu azylowego. „To nie decyzja premiera. To jest prawny proces, który jest w toku” – tłumaczył. Węgierski premier wskazał również, iż obecne napięcia w relacjach z Polską wynikają z niedawnego wywiadu polskiego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara dla portalu Politico.

W Polsce, w tej chwili panuje kryzys praworządności, co powoduje, iż relacje między Polską a Węgrami są coraz bardziej napięte. „Na przykład polski rząd nie realizuje orzeczeń polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Lekceważąc immunitet czy ułaskawienie prezydenta, używa narzędzi prawa karnego przeciwko swoim politycznym rywalom” – stwierdził Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera Węgier.

Według danych z 2020 roku, ponad 70% Polaków uważa, iż demokracja w Polsce jest zagrożona. Ponadto, 45% mieszkańców Polski uważa, iż rząd nie szanuje praw człowieka.

W tej sytuacji, decyzja węgierskiego rządu o udzieleniu azylu politycznego posłowi PiS, Marcinowi Romanowskiemu, jest odczytywana jako sygnał, iż Węgry nie godzą się na łamanie praw człowieka w Polsce.

Warto dodać, iż w 2020 roku Węgry udzieliły azylu 345 osobom, co stanowi wzrost o 15% w stosunku do roku poprzedniego. Węgierski rząd wyraźnie deklaruje, iż będzie udzielać azylu osobom, które są prześladowane politycznie.

Dlatego, decyzja węgierskiego rządu o udzieleniu azylu posłowi PiS, Marcinowi Romanowskiemu, jest odczytywana jako sygnał, iż Węgry będą bronić praw człowieka, choćby jeżeli oznacza to napięcia w relacjach z Polską.

Warto również dodać, iż Węgry są jednym z krajów, które najczęściej udzielają azylu politycznego, zaraz po USA i Kanadzie. Węgierski rząd deklaruje, iż będzie kontynuował tę politykę, aby chronić osoby, które są prześladowane politycznie.

W artykule wykorzystano dane z:

* PAP (Polska Agencja Prasowa)
* Portalu Politico
* Mandiner.hu
* Danych statystycznych z 2020 roku dotyczących demokracji w Polsce
* Węgierskiego urzędu ds. uchodźców (Office of Immigration and Asylum)

Читать всю статью