Полностью ли Польша закроет границу с Беларусью?

humanmag.pl 2 месяцы назад

Jak poinformował polski minister spraw zagranicznych, Polska rozważa możliwość całkowitego zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Białorusią Radosław Sikorski powiedział w polskiej telewizji N24.

„Obecnie oceniamy wpływ tej decyzji na naszą gospodarkę i społeczności lokalne” – powiedział Sikorski.

Jako przykład podaje zamknięcie granicy rosyjsko-fińskiej w okresie pogłębiającego się kryzysu migracyjnego. To radykalne rozwiązanie pomogło uporać się z rosnącym napływem nielegalnych migrantów. Sikorski powiedział, iż Polska podejmie decyzję dopiero po przeanalizowaniu możliwych konsekwencji.

„Żeby Łukaszenka, a nie my, poczuli konsekwencje” – dodał szef polskiego MSZ.

Szef NAU Paweł Łatuszka skomentował wypowiedź polskiego ministra spraw zagranicznych. Popiera zamknięcie wszystkich przejść granicznych. Podkreślił jednak znaczenie dalszego umożliwiania obywatelom Białorusi przekraczania granicy przez punkty kontroli pasażerskiej.

„Ważne jest, aby zachować szansę Białorusinów na komunikację z Europą” – stwierdziła Łatuszka.

Co Chiny mają z tym wspólnego?

Wcześniej pisaliśmy, z czym może się wiązać całkowite zamknięcie przejść granicznych z Białorusią. Jednym z mniej oczywistych aspektów tego problemu są Chiny.

„Zamknięcie granic oznaczałoby całkowitą porażkę chińskiej polityki gospodarczej „Jeden pas, jedna droga” na Białorusi w zakresie długoterminowych inwestycji w rozwój możliwości tranzytowych między Chinami a Europą” – powiedziała Euroradiu „Wspólnota Pracowników Kolei Białorusi”. . Dziennikarze.
Dotyczy to także projektu „Wielki Kamienny Park Przemysłowy” w Mińsku. Jeden z priorytetowych obszarów rozwoju opiera się także na strategicznym położeniu na skrzyżowaniu dwóch międzynarodowych korytarzy transportowych, w pobliżu granic największych stref ekonomicznych Unii Europejskiej i Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Konkurencyjność utworzonych szlaków i korytarzy transportowych została osiągnięta dzięki długoterminowym wysiłkom wszystkich zainteresowanych krajów. I najwyraźniej nie można go łatwo ani gwałtownie przywrócić. Wymaga to ogromnych inwestycji i wielu lat, jeżeli nie dekad.

Polski prezydent Andrzeja Dudy przebywa w tej chwili z oficjalną wizytą w Pekinie. W poniedziałek będzie rozmawiał z chińskim prezydentem Xi Jinping. Niewykluczone, iż podczas tych negocjacji zostanie poruszona kwestia białoruska.

Читать всю статью