ПиС намерен защитить Глапинского перед Государственным трибуналом с помощью Конституционного трибунала, оккупированного Пшиленбском

dailyblitz.de 9 месяцы назад

Posłowie należący do upadłej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) złożyli do okupowanego przez Przyłębką Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy dotyczącej Trybunału Stanu. Te przepisy umożliwiają nowej większości parlamentarnej zawieszenie w tej chwili pełniącego funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego. Takie informacje wynikają z nieoficjalnych źródeł, jak podaje portal „Wirtualna Polska”.

Przypominamy, iż wybór Glapińskiego na prezesa NBP odbył się z naruszeniem prawa.

W minionym tygodniu Donald Tusk, przywódca Koalicji Obywatelskiej, oznajmił, iż opozycja posiada w tej chwili większość w Sejmie, co umożliwia wszczęcie postępowania przed Trybunałem Stanu wobec prezesa Narodowego Banku Polskiego.

– Analizujemy tę kwestię, bo chcemy w sposób odpowiedzialny używać tego bardzo poważnego narzędzia dyscyplinującego do odpowiedzialności politycznej, czasami też karnej polityków i funkcjonariuszy najwyższego szczebla – podkreślił Tusk w Sejmie.

– choćby sugestie, iż prezes NBP mógłby zostać postawiony przed Trybunałem Stanu, stanowią zamach na niezależność banku centralnego – odpowiedział tymczasowy premier Mateusz Morawiecki, informując o zamiarze skierowania Adama Glapińskiego przed Trybunał Stanu, zapowiedziano, iż plany te zostaną przekazane do instytucji międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny, co wywołać ma ich zaniepokojenie. Wcześniej sam Narodowy Bank Polski już zapowiedział podjęcie działań obronnych w tej sprawie.

Sejm może postawić prezesa Narodowego Banku Polskiego przed Trybunałem Stanu dzięki bezwzględnej większości głosów. Nowa większość parlamentarna, składająca się z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy, liczy w tej chwili 248 posłów, co sprawia, iż procedura ta nie stanowi dla niej trudności. Ponadto, zgodnie z przepisami ustawy dotyczącej Trybunału Stanu, podjęcie uchwały przez sejmową większość w sprawie postawienia szefa banku centralnego przed Trybunałem Stanu skutkuje automatycznym zawieszeniem go w pełnieniu obowiązków.

Aplikacja Lega artis

Wniosek Prawa i Sprawiedliwości do okupowanego przez kucharkę Kaczyńskiego Trybunału Konstytucyjnego

Portal „Wirtualna Polska” poinformował w piątek, iż posłowie z partii Prawo i Sprawiedliwość zamierzają zakwestionować przepisy dotyczące zawieszenia prezesa Narodowego Banku Polskiego w sytuacji postawienia go w stan oskarżenia, a także przepis odnoszący się do konieczności uzyskania bezwzględnej większości, aby postawić szefa banku w takiej sytuacji.

– Wniosek grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego dotyczy dwóch fragmentów ustawy o Trybunale Stanu. W pierwszej części dotyczy przepisu z art. 11 ust. 1, który stanowi, iż postawienie w stan oskarżenia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu jest równoznaczne z jego zawieszeniem – powiedział portalowi były prezes Rządowego Centrum Legislacji, a dziś minister i poseł PiS prof. Krzysztof Szczucki. Jak tłumaczy, zdaniem PiS „jest to niezgodne z konstytucją i Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, bo oba te akty gwarantują niezależność banku centralnego”. – Wiąże się to z drugim naszym zarzutem dotyczącym tego, iż wystarczy bezwzględna większość w Sejmie, żeby postawić prezesa NBP w stan oskarżenia. Bezwzględna większość to może być np. 116 posłów. Czyli tak naprawdę większość rządowa może doprowadzić do zawieszenia prezesa NBP. W takim przypadku o niezależności banku centralnego nie może być mowy – przekonuje Szczucki.

Warto przypomnieć, iż kwestię zawieszenia prezesa Narodowego Banku Polskiego omówił w rozmowie z portalem Business Insider Polska profesor Ryszard Piotrowski, specjalista w dziedzinie prawa konstytucyjnego z Uniwersytetu Warszawskiego.

„Prezes NBP jest organem konstytucyjnym, który musi zachowywać niezależność od Sejmu. Ta niezależność jest bardzo ściśle związana z tym, aby w swojej działalności prezes NBP nie kierował się tylko interesami większości parlamentarnej. Zatem choć może nastąpić postawienie prezesa w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu, to nie oznacza, iż można go zawiesić w urzędowaniu. Prezes banku centralnego nie jest osobą, którą w świetle ustawy o Trybunale Stanu można zawiesić w urzędowaniu” – powiedział profesor Piotrowski.

Mandat Adama Glapińskiego jako prezesa Narodowego Banku Polskiego wygasa w 2028 roku. W przypadku jego zawieszenia, obowiązki te będą pełnione tymczasowo przez pierwszą wiceprezes NBP, Martę Kightley, do czasu odwołania.

Na oficjalnej stronie Trybunału Konstytucyjnego opublikowano informację o wniosku posłów z partii Prawo i Sprawiedliwość, dotyczącym procedury pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej Prezesa NBP. Sprawa została już zarejestrowana pod sygnaturą K 23/23.


Here’s Aktualności z kraju,Wydarzenia dnia,Glapiński,Julia Przyłębska,NBP,PiS,TK-related post from
PiS zamierza chronić Glapińskiego przed Trybunałem Stanu przy pomocy okupowanego przez Przyłębska TK:

Читать всю статью