W ukraińskich Karpatach odbyła się pierwsza edycja cyklu Polsko-Ukraińskie Debaty Młodych. W jej uroczystym otwarciu wzięli udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Andrzej Szeptycki i wiceminister edukacji i nauki Ukrainy doc. Mychajło Wynnycki. Wydarzeniem tym zainaugurowano działalność Centrum Wymiany Akademickiej Ukraina-Polska w Mikuliczynie, tworzonego przez Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka (PNU) we współpracy akademickiej ze Studium Europy Wschodniej UW (SEW UW).
Uczestnikami sesji dyskusyjnych, które odbyły się w powstającym gmachu Centrum w Mikuliczynie, byli studenci i młodzi naukowcy z Polski i Ukrainy, w tym laureaci Konkursu im. Jerzego Giedroycia, organizowanego przez Instytut Polski w Kijowie we współpracy ze SEW UW oraz Ambasadą RP w Kijowie. Przedmiotem obrad były perspektywy współpracy polsko-ukraińskiej i rola młodzieży w kształtowaniu stosunków między naszymi krajami. W programie Debat znalazła się też specjalna sesja, w której z młodymi pracownikami nauki i studentami polskich i ukraińskich uczelni dyskutował prof. Paweł Kowal, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, pełnomocnik Rządu RP ds. odbudowy Ukrainy. Na zakończenie Debat ich organizatorzy – rektor Ihor Cependa (PNU), dyrektor Malicki (SEW UW) i dyrektor Jarosław Godun (Instytut Polski w Kijowie) – wręczyli certyfikaty prawie 30 młodym uczestnikom z uczelni w Iwano-Frankiwsku, Lwowie, Łucku, Ostrógu, Kijowie, Charkowie, Czerniowcach i w Warszawie.
Podczas ceremonii inauguracji Debat przedstawiciele Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka (PNU) i kierownictwa SEW UW w obecności wiceministrów podpisali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili „głębokie przekonanie o wyjątkowym znaczeniu projektów Obserwatorium na górze Pop Iwan w paśmie Czarnohory oraz Centrum Wymiany Akademickiej Ukraina-Polska w Mikuliczynie dla rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy akademickiej i naukowej”. Rektor Ihor Cependa i dyrektor Jan Malicki podkreślili w dokumencie, iż renowacja dawnego Obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego, zarządzanego przez PNU, jak i budowa nowoczesnego ośrodka w Mikuliczynie są „nie tylko wyrazem troski o dziedzictwo, ale także inwestycją w przyszłość współpracy uniwersytetów, studentów i naukowców naszych krajów.”
Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka jest realizatorem obu projektów, zaś Studium Europy Wschodniej UW – partnerem z ramienia Uniwersytetu Warszawskiego.