Stany Zjednoczone rozpoczęły szeroko zakrojone deportacje osób przebywających w kraju nielegalnie. Pisaliśmy jeszcze niedawno, iż według szacunków polskich konsulów, liczba Polaków, których może dotyczyć deportacja z USA, wynosi do 30 tysięcy. Onet, powołując się na portal Gazeta.pl, poinformował o zatrzymaniu dwóch Polaków, którzy mają zostać deportowani.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Paweł Wroński, został zapytany przez PAP o potwierdzenie informacji dotyczącej tego incydentu. Wroński potwierdził, iż MSZ otrzymało taką informację, ale nie ujawnił szczegółów sprawy ani powodów deportacji. Zwrócił uwagę, iż nie jest jasne, czy decyzja o wydaleniu Polaków wynika ze standardowych amerykańskich procedur, czy też z nowej, przyspieszonej ścieżki deportacyjnej ogłoszonej przez prezydenta Donalda Trumpa.
Cały czas monitorujemy sprawę, to nie jest jakaś nowość, ponieważ chciałem zwrócić uwagę, iż do 24 stycznia br., w ciągu poprzedniego roku, było 67 deportacji (Polaków przebywających w Stanach Zjednoczonych – przyp. red.) – zaznaczył rzecznik prasowy.
Nieuregulowane formalności
Wroński zaznaczył, iż Ministerstwo otrzymało również informacje o innych osobach, którym odmówiono wjazdu do USA. Podkreślił, iż polscy obywatele powinni kontaktować się z konsulatami, które mogą pomóc w formalnościach, w tym w wyrobieniu paszportu, co często ułatwia sytuację.
Wiceszefowa MSZ, Henryka Mościcka-Dendys, zwróciła uwagę, iż osoby zagrożone deportacją nie zawsze wpisują się w stereotypowy obraz nielegalnych imigrantów. Wiele z nich to Polacy, którzy wyjechali do USA w latach 90. i nigdy nie uregulowali swojego statusu pobytowego.
Cena deportacji
Trump powierzył realizację masowych deportacji 62-letniemu Thomasowi Homanowi, który kierował urzędem imigracyjnym i celnym (ICE) podczas jego pierwszej prezydentury. Homan niedawno oszacował, iż koszt całego procesu może wynieść 86 miliardów dolarów, choć według The Wall Street Journal kwota ta może sięgać choćby 162 miliardów.
Według raportu American Immigration Council, organizacji non-profit broniącej praw imigrantów, długoterminowy program masowych deportacji mógłby kosztować 88 miliardów dolarów rocznie, co przez ponad dekadę dałoby łączny wydatek na poziomie 967,9 miliarda dolarów. Homan jednak podkreślił, iż te koszty są niewielkie w porównaniu z rocznymi wydatkami na utrzymanie, zakwaterowanie, wyżywienie i przemieszczanie migrantów w USA.