Парламентский комитет против КПК. Матысяк показывает «список позора»

news.5v.pl 3 часы назад

Sejmowa komisja infrastruktury opowiedziała się za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy, zobowiązującej rząd do realizacji CPK w wersji z pierwotnego programu wieloletniego CPK. Znana z walki o Centralny Port Komunikacyjny posłanka Paulina Matysiak opublikowała „listę hańby” na której znaleźli się politycy, którzy zagłosowali za odrzuceniem projektu.

W sprawie tej szczególnie oburza to, iż politycy koalicji 13 grudnia postanowili wyrzucić do kosza szeroko popierany projekt obywatelski pod którym podpisało się ponad 193 tysiące osób. Zbiórkę podpisów prowadziło Stowarzyszenie #TakdlaCPK. Tak imponującą liczbę podpisów udało się zebrać w zaledwie 3 miesiące.

CZYTAJ TAKŻE: Stowarzyszenie TakDlaCPK złożyło w Sejmie projekt ustawy i 200 tys. podpisów w tej sprawie. „Będzie presją na rząd Tuska”

Założenia

Projekt zobowiązuje rząd, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, organy administracji rządowej oraz spółkę celową CPK do realizacji programu Centralnego Portu Komunikacyjnego w kształcie i w harmonogramie zawartych w uchwale Rady Ministrów z 24 października 2023 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego – „Program Inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap II. 2024-2030”.

W projekcie proponuje się zakazać rządowi dokonywania w programie zmian, polegających na zmianie jego celu i zakresu, skutkujących opóźnieniem uruchomienia lotniska i zakończenia budowy linii kolejowej Warszawa-Łódź poza 2030 r. Zgodnie z propozycją, rząd nie mógłby też obniżyć finansowania programu z obligacji.

Projekt zobowiązuje też inne niż rząd podmioty, zaangażowane w projekt, do powstrzymania się „od jakichkolwiek działań prawnych lub faktycznych, które mogłyby bezpośrednio lub pośrednio wpływać negatywnie na realizację Programu (CPK – PAP) w terminach i na zasadach w nim określonych”.

Projekt zawiera też zobowiązanie do przeniesienia całego cywilnego ruchu lotniczego z Lotniska Chopina na lotnisko CPK do 30 czerwca 2031 r. Na Lotnisku Chopina dozwolone byłyby tylko takie inwestycje, które się zwrócą przed końcem 2030 r.

Odrzucenie projektu

Posłanka Paulina Matysiak w mediach społecznosciowych ujawniła, iż to poseł Marek Sowa z Platformy Obywatelskiej złożył wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy o zobowiązaniu władz publicznych do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Komisja Infrastruktury, dzisiejsze wyniki głosowania nad odrzuceniem projektu ustawy o zobowiązaniu władz publicznych do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kto był ZA odrzuceniem? Lista hańby poniżej:

posłowie KO:

Krzysztof Habura Dominik Jaśkowiak Piotr Kandyba Małgorzata Kołodziejczak Stanisław Lamczyk Jolanta Niezgodzka Karolina Pawliczak Marek Pietrzczyk Mariusz Popielarz Krystyna Sibińska Marek Sowa Franciszek Sterczewski Krzysztof Truskolaski Bartosz Zawieja

posłowie Polski 2050:

Rafał Kasprzyk Barbara Oliwiecka Mirosław Suchoń Kamil Wnuk

posłowie PSL:

Marek Sawicki Henryk Smolarz

— napisała.

CPK to spółka Skarbu Państwa powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad nią sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł.

Ograniczone CPK

Obecnie nieudolnie realizowana przez rząd koncepcja CPK jest mocno ograniczona w stosunku do pierwotnych założeń. Ograniczenia te zostały wprowadzone pod hasłem „urealnienia” i w ramach tych działań mocno ograniczono planowane linie kolejowe.

Trudno nie odnieść wrażenia, iż politycy w tej chwili rządzących formacji popierają CPK tylko ze względu na zbliżające się wybory prezydenckie. Warto wspomnieć, iż jeszcze do niedawna usilnie zwalczali oni ten projekt. Z ich ust padały absurdalne oskarżenia, iż projekt ten służy Rosji.

Niedawno wydana decyzja lokalizacyjna była natomiast wielokrotnie przekładana rzekomo z powodu braków w dokumentacji.

CZYTAJ TAKŻE:

Przyśpieszenie ws. CPK to tylko platformiana wyborcza zasłona dymna? Horała mówi „sprawdzam” i składa najważniejszy wniosek

Nawrocki o planach na prezydenturę: „Jako pierwszą inicjatywę ustawodawczą postawię powrót do obywatelskiego projektu CPK”

Przeproszą Horałę? Prokuratura umorzyła 13 postępowań ws. CPK. „Byli zadaniowani, aby szukać haków na oponentów”

as/PAP/X/wPolityce.pl

Читать всю статью