Musy wymusiły dymisję?
Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom to wyspecjalizowana jednostka działająca pod patronatem ministra zdrowia, która została utworzona w 2022 roku poprzez połączenie Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Przypomnieć należy, iż KCPU wydało na swoim profilu zalecenie, zgodnie z którym:
Należy rozważyć wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących pakowania i etykietowania napojów/produktów alkoholowych (w tym informowania konsumentów o szkodliwości alkoholu).
Ministerstwo nie ujawnia przyczyn decyzji Jabłońskiego, ale może ona być związana z kontrowersjami dotyczącymi „alkotubek”. KCPU opublikowało komunikat w tej sprawie we wtorek. Według informacji podawanych przez RMF FM, rezygnacja Jabłońskiego rzeczywiście ma związek z tą aferą, na co wskazują nieoficjalne źródła w ministerstwie. Oficjalne stanowisko resortu w tej kwestii nie zostało jednak udzielone.
Kontrowersyjny produkt wycofany
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadza w tej chwili kontrole dotyczące oznakowania i opakowania produktów takich jak alkotubki, a także sposobu ich udostępniania konsumentom na terenie całego kraju.
W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia saszetek z alkoholem, które wprowadzone zostały do sprzedaży. Te produkty, przypominające owocowe tubki dla dzieci, spotkały się z krytyką ze strony ekspertów oraz polityków. Firma OLV, odpowiedzialna za wprowadzenie tubek na rynek, opublikowała oświadczenie, w którym przeprasza za zaistniałą sytuację i ogłasza wycofanie całej partii produktu Voodoo Monkey.
W środę rano wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny ogłosił planowane zmiany w prawie. Prowadzone są prace nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która ma zawierać przepisy ograniczające promocję alkoholu oraz zaostrzające kary za jego niewłaściwą sprzedaż. Polityk zasugerował, iż zmiany obejmą również kwestie związane z opakowaniami.