Открытое письмо в защиту улицы Леха Качиньского в Гданьске

wbijamszpile.pl 1 неделя назад

W Gdańsku toczy się debata o przyszłości ulicy nazwanej imieniem Lecha Kaczyńskiego. Zainicjowane przez władze miasta konsultacje społeczne nad zmianą nazwy wzbudziły kontrowersje. Sprawa stała się przedmiotem publicznej dyskusji, angażując różne środowiska, w tym Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie „Godność”, które przygotowało list otwarty.

Władze Gdańska, decyzją Rady Miasta, rozpoczęły konsultacje dotyczące zmiany nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego. Alternatywami miałyby być nazwy „Dąbrowszczaków” lub „Biały Dwór”. Prezes IPN, dr Karol Nawrocki, zdecydowanie sprzeciwił się tej inicjatywie. W swojej wypowiedzi podkreślił, iż Lech Kaczyński był symbolem niepodległości Polski i bohaterem „Solidarności”. Jego tragiczna śmierć w katastrofie smoleńskiej, zdaniem Nawrockiego, jeszcze bardziej utrwaliła jego miejsce w historii kraju.

Podczas spotkania z młodzieżą prezes IPN przypomniał, iż Lech Kaczyński pełnił wiele ważnych funkcji publicznych, w tym był prezydentem RP, ministrem sprawiedliwości oraz profesorem Uniwersytetu Gdańskiego. Zwrócił uwagę, iż zmiana nazwy ulicy to przejaw braku szacunku dla wspólnej historii.

List otwarty do prezydent Gdańska

Do debaty włączyło się również Stowarzyszenie „Godność”, reprezentowane przez jego prezesa, Czesława Nowaka. W liście otwartym do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, zarzucono władzom miasta hipokryzję w podejściu do upamiętnienia osób zasłużonych dla Polski. Nowak wskazał, iż Lech Kaczyński jako działacz „Solidarności” i doradca Wolnych Związków Zawodowych odegrał kluczową rolę w walce o wolność i demokrację. W liście skrytykowano również wybór proponowanych nowych nazw ulic, przypominając ich komunistyczny rodowód.

Czesław Nowak podkreślił, iż takie decyzje, jak propozycja zmiany nazwy ulicy, prowadzą do erozji pamięci o ludziach zasłużonych dla polskiej wolności. Zasugerował, iż władze miasta powinny podejmować działania spójne z deklaracjami wygłaszanymi przy historycznych okazjach, takich jak rocznica stanu wojennego.

Czytaj więcej: Radni PO chcą likwidacji ulicy Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku

Pamięć o Lechu Kaczyńskim i podziały społeczne

Sprawa ulicy Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku ukazuje szerszy problem polaryzacji społecznej wokół kwestii pamięci historycznej. Zarówno IPN, jak i środowiska lokalne apelują o uznanie historycznego znaczenia Kaczyńskiego dla Polski. Władze miasta z kolei podkreślają potrzebę otwartej dyskusji na ten temat.

Decyzje dotyczące przestrzeni publicznej, szczególnie w mieście symbolicznym dla polskiej historii, jakim jest Gdańsk, są postrzegane jako test na zdolność do budowania wspólnoty narodowej, a nie pogłębiania podziałów.

L I S T O T W A R T Y
do Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz
Szanowna Pani Prezydent!

13 grudnia 2024, w 43 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, składając kwiaty przy stoczniowej Bramie nr 2, powiedziała Pani co następuje: „Decyzja Wojciecha Jaruzelskiego nie złamała ducha ludzi walczących o wolność. Gdańsk – miasto „Solidarności” – pamięta o tych, którzy zapłacili wysoką cenę za naszą przyszłość. Niech ich odwaga przypomina nam, jak ważna jest troska o wolność i demokrację każdego dnia.”

Szanowna Pani Prezydent! To zdanie jest oczywiście z gruntu słuszne – bo Gdańsk i jego mieszkańcy w swej zdecydowanej większości pamiętają lub przynajmniej – ci, później urodzeni – są świadomi, jaki dramat co roku 13 grudnia wspominamy. Jednak wypowiedź ta, akurat w Pani ustach i w otoczeniu urzędników gdańskiego Ratusza, podszyta jest fałszem. Bo czy na pewno obecni włodarze „miasta Solidarności” robią wszystko, aby pamiętać o tych, którzy wówczas „zapłacili wysoką cenę”?
W listopadzie tego roku, z inicjatywy życzliwych Pani klubów, Rada Miasta przyjęła uchwałę o konsultacji obywatelskiej zmierzającej do zmiany nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego na „Dąbrowszczaków” lub „Biały Dwór”. Wszyscy radni obecnej koalicji głosowali za uchwałą. Nie pomogły racjonalne głosy posłów Kacpra Płażyńskiego i Kazimierza Smolińskiego oraz radnych Prawa i Sprawiedliwości. Pamiętam, jak przed sześciu laty broniłem nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego, którą wprowadzał ówczesny wojewoda pomorski na mocy ustawy o dekomunizacji przestrzeni publicznej. Pamiętam, iż wtedy nikt z mieszkańców Przymorza, zebranych przy moim bloku nr 34, nie wiedział, kim byli owi ,,Dąbrowszczacy”, czyli ochotnicy na nie naszej wojnie w Hiszpanii.

Teraz zresztą byłoby podobnie. Obserwując nagranie z sali obrad Rady Miasta, byłem przekonany, iż radni, którzy głosowali za tą uchwałą także o tym nie wiedzieli. Spodziewałem się, iż Pani lub przewodnicząca Rady zareagują i przypomną komunistyczny rodowód Dąbrowszczaków, jak również może, jaką to nędzną uliczką w Gdańsku był kiedyś ów Biały Dwór. Taka w pełni merytorycznie uzasadniona interwencja ucięłaby w zarodku tę absurdalną prowokację. Ale nic takiego nie nastąpiło…
A przecież jest to – znów! i znów za rządów Pani formacji w naszym mieście – atak na pamięć, i w pewnym sensie dobre imię, człowieka, który był jednym z tych, o których tak pięknie mówiła Pani pod Bramą nr 2. Bo zanim Lech Kaczyński został prezydentem Polski i zanim dla niej na służbie zginął, był ofiarnym człowiekiem „Solidarności” – działaczem podziemia lat 80-tych, członkiem jego Regionalnej Komisji Koordynacyjnej w Gdańsku, a jeszcze przedtem odważnym prawnikiem – doradcą Wolnych Związków Zawodowych, bez których „Solidarności” i obecnej naszej wolności by nie było.

15 grudnia na molo w Brzeźnie kandydat na prezydenta RP, prezes IPN, dr Karol Nawrocki spotkał się z młodzieżą. Jeden z uczestników zapytał, jak ocenia próby usunięcia z przestrzeni miasta ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Padła odpowiedź: „Lech Kaczyński jest symbolem polskiej niepodległości i jednym z bohaterów „Solidarności”. Jego tragiczna śmierć w katastrofie smoleńskiej dodatkowo wpisała go na trwałe w historię kraju. Odrzucanie jego upamiętnienia w Gdańsku to brak poszanowania dla wspólnej historii. Chciałbym poza tym, żebyście państwo pamiętali, iż Lech Kaczyński był: prezydentem RP, ministrem sprawiedliwości, prezesem NIK, a także profesorem Uniwersytetu Gdańskiego…”
13 grudnia każdego roku, w rocznicę stanu wojennego wszyscy Polacy, ale zwłaszcza ci z nich, którzy chcą Polakami rządzić, zanim coś publicznie powiedzą, powinni zrobić krótki rachunek sumienia czy aby wygłaszane górnolotne słowa są spójne z poprzedzającymi je czynami. jeżeli nie – lepiej zamilczeć! Czego i Pani Prezydent życzę.

Z poważaniem,

Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność
radny Gdańska w l. 1998- 2006

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Читать всю статью