Z apelem „W obronie dorobku wolnej Rzeczypospolitej w zakresie ochrony ludzkiego życia oraz zdrowia prokreacyjnego kobiet” zwróciły się do obywateli oraz Sejmu i Senatu organizacje zrzeszone w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Obrońcy życia chcą, aby o sprawach tych dyskutować w oparciu o fakty oraz z udziałem najwybitniejszych autorytetów z dziedziny etyki, prawa, medycyny czy psychologii prenatalnej.
Poniżej pełny tekst stanowiska:
Stanowisko Zjazdu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia
„W obronie dorobku wolnej Rzeczypospolitej w zakresie ochrony ludzkiego życia oraz zdrowia prokreacyjnego kobiet”
Zjazd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w Warszawie w dniu 2 marca 2024 r. zwraca się do wszystkich o: refleksję wobec kampanii na rzecz wprowadzenia w Polsce aborcji na żądanie oraz projektów prawnych z tym związanych.
7 stycznia br. minęło 31 lat od uchwalenia „Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży”. O pozytywne rozwiązania w niej zawarte zabiegały pokolenia Polaków, angażowały się rzesze ludzi ceniących wartości, jakie podkreśla nasza Konstytucja: „prawda, sprawiedliwość, dobro i piękno” (…), która też wzywa „do zachowania przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi”… (Preambuła Konstytucji RP). Zbieżna z tym była uchwała Zjazdu Delegatów Związku Zawodowego „NSZZ Solidarność” czy ogromne manifestacje w obronie życia w latach 90-tych oraz setki tysięcy listów kierowanych do Sejmu RP.
Wprowadzone w 1993 r. rozwiązania ustawowe spowodowały radykalny spadek liczby aborcji, zmniejszeniu uległa także liczba poronień samoistnych oraz zgonów kobiet z przyczyn położniczych. Zmniejszenie liczby aborcji przyczyniło się do poprawy zdrowia kobiet.
Projekty „O bezpiecznym przerywania ciąży” oraz „O świadomym rodzicielstwie” zmierzają do wprowadzenia aborcji na żądanie. Projekt „O świadomym rodzicielstwie” odrzuca rozwiązania dotyczące wielostronnej pomocy kobietom w ciąży w trudnych sytuacjach życiowych (socjalnej, prawnej, psychologicznej), co funkcjonuje obecnie.
Propozycje te są składane z naruszaniem Konstytucji RP, która stoi na straży ochrony ludzkiego życia, co jest zobowiązaniem demokratycznego państwa prawa. Potwierdził to Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zolla orzeczeniem z 1997 r.
Badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS 2023 r. i 2024 r.) świadczą, iż większość Polaków jest przeciwna aborcji na żądanie, gdy „kobieta po prostu nie chce mieć dziecka”.
Nie ma zatem podstaw do radykalnej zmiany przepisów prawa, o ile rzeczywiście bierze się pod uwagę ochronę zdrowia prokreacyjnego Polek oraz ochronę życia i zdrowia człowieka w pierwszej, prenatalnej fazie życia.
Zwracamy się do:
– wszystkich, aby w tak fundamentalnej kwestii zaprzestać narzucania swoich poglądów, ale dyskutować w oparciu o fakty, mając na uwadze najwyższy poziom ochrony zdrowia prokreacyjnego kobiet, szanując prenatalny okres życia ludzkiego;
– Sejmu i Senatu RP o zorganizowanie publicznej debaty/debat z udziałem najwybitniejszych autorytetów z dziedziny etyki, prawa, medycyny, psychologii prenatalnej, mających na celu ukazanie wagi problemów związanych ze zdrowiem prokreacyjnym Polek oraz szacunkiem dla ludzkiego życia w każdej fazie jego rozwoju.
W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia
Jakub Bałtroszewicz – prezes
Ewa Kowalewska
ks. Tomasz Kancelarczyk
Antoni Szymański
Do wiadomości:
Prezydent RP Andrzej Duda
Premier Rządu RP Donald Tusk
Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia
Przewodniczący wszystkich Klubów Poselskich
Środki masowego przekazu
CZYTAJ TAKŻE: Zapraszamy na Narodowy Marsz Życia 2024!
OGLĄDAJ TAKŻE: