Орбан продолжает свою мирную миссию. После визитов в Киев и Москву настало время Пекина

dailyblitz.de 6 месяцы назад
Zdjęcie: orban-kontynuuje-misje-pokojowa.-po-wizytach-w-kijowskie-i-moskwie-przyszedl-czas-na-pekin


Premier Węgier, Viktor Orban, kontynuuje swoją „misję pokojową”, odwiedzając najważniejsze światowe stolice. Po spotkaniach w Kijowie i Moskwie, Orban udaje się do Pekinu. Ta seria wizyt budzi kontrowersje i uwagę międzynarodowej opinii publicznej, szczególnie w kontekście półrocznej prezydencji Węgier w Radzie UE.

Wizyta w Kijowie i Moskwie

Od poniedziałku Węgry sprawują półroczną, rotacyjną prezydencję w Radzie UE. Dzień po objęciu przewodnictwa premier Orban udał się do Kijowa z „misją pokojową”, a trzy dni później odwiedził Moskwę, co wywołało krytykę zachodnich sojuszników Węgier.

W Kijowie, Orban spotkał się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, aby omówić ewentualne zawieszenie broni i rozpoczęcie rozmów pokojowych. Była to jego pierwsza wizyta w Kijowie od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

„W tej chwili jestem jedynym zachodnim przywódcą, który może prowadzić rozmowy jednocześnie w Kijowie i Moskwie” – ocenił Orban. „Wszyscy pozostali stworzyli sytuację, w której nie mogą bezpośrednio się komunikować z dwoma stronami, przede wszystkim z Rosjanami” – dodał.

Misja Pokojowa i Wizyty w Pekinie

Orban oświadczył, iż jego „misja pokojowa” ma polegać na poznaniu stanowiska walczących stron i możliwych scenariuszy zakończenia wojny na Ukrainie. Zapowiedział, iż przygotowuje raport na ten temat dla członków Rady Europejskiej, choć przyznał wcześniej, iż nie ma mandatu do prowadzenia negocjacji w imieniu UE.

Po wizycie w Moskwie, Orban jest w drodze do Pekinu, gdzie ma wylądować w poniedziałek rano – poinformował węgierski portal 444.hu. Chińska wizyta premiera Węgier wpisuje się w kontekst jego wcześniejszego spotkania z przywódcą Chin, Xi Jinpingiem, które miało miejsce w Budapeszcie na początku maja.

Minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó, przyjął w Budapeszcie Robina Zenga, szefa CATL, chińskiego giganta w zakresie produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. W połowie 2022 roku CATL ogłosił, iż zainwestuje ponad 7,3 mld euro w budowę fabryki akumulatorów o mocy 100 GWh w Debreczynie, we wschodnich Węgrzech.

Chiny i ich Plan Pokojowy

W lutym 2023 roku Chiny przedstawiły własny, 12-punktowy plan pokojowy dotyczący wojny na Ukrainie. Choć Pekin nie wysłał swoich przedstawicieli na zorganizowany w połowie czerwca szczyt pokojowy w Szwajcarii, ogłosił – wspólnie z Brazylią – własną propozycję organizacji konferencji pokojowej.

„Będziemy dokładać wszelkich starań, aby uniknąć wojny handlowej z Chinami podczas naszej prezydencji w Radzie UE, ponieważ spowodowałoby to poważne szkody dla Europy” – powiedział Szijjarto w filmie opublikowanym na Facebooku.

Reakcje międzynarodowe

Wizyty Orbana w Moskwie i Pekinie są odbierane z mieszanymi uczuciami przez zachodnich sojuszników Węgier. Spotkanie Orbana z Putinem było przygotowywane w tajemnicy, a informacja o nim przeciekła dopiero, gdy poproszono o przelot nad Polską – stwierdził Orban w wywiadzie dla „Die Weltwoche”.

Pomimo krytyki, Orban utrzymuje, iż jako jedyny zachodni przywódca ma możliwość rozmów z obu stronami konfliktu na Ukrainie. „Nie patrząc na to, jak wielką cenę politycznie muszę zapłacić w Brukseli, próbuję coś zrobić, ponieważ mój kraj sprawuje prezydencję w Radzie UE i jestem osobą, która ma możliwość rozmawiać ze wszystkimi” – zaznaczył szef węgierskiego rządu.

Podsumowanie

Viktor Orban kontynuuje swoją misję, mając na celu poznanie stanowiska walczących stron w wojnie na Ukrainie i zbadanie możliwości zakończenia konfliktu. Jego działania, choć kontrowersyjne, podkreślają rolę Węgier w międzynarodowych negocjacjach i dążenie do utrzymania otwartych kanałów komunikacyjnych z różnymi światowymi mocarstwami. W najbliższych dniach oczy świata będą zwrócone na Pekin, gdzie Orban spotka się z chińskimi przywódcami, kontynuując swoją dyplomatyczną misję.

More here:
Orban kontynuuje misję pokojową. Po wizytach w Kijowskie i Moskwie przyszedł czas na Pekin

Читать всю статью