Оппозиция показывает ошибки правительства в борьбе со стихийным бедствием. Создана «Белая книга наводнений»

stefczyk.info 1 месяц назад

“Biała Księga Powodzi” podsumowuje błędy rządu popełnione podczas powodzi – tak, aby takie zaniedbania nie powtórzyły się w przyszłości – napisał o inicjatywie PiS w mediach społecznościowych b. premier Mateusz Morawiecki.

“+Biała Księga Powodzi+ opracowana przez Zespół Pracy dla Polski krytykuje reakcję rządu na powódź we wrześniu 2024 roku, zarzucając lekceważenie zagrożenia i skupienie się na propagandzie zamiast na realnym zarządzaniu kryzysowym. Zwraca uwagę na brak koordynacji działań oraz chaos panujący na terenach dotkniętych żywiołem” – napisał w sobotę Morawiecki.

Jej celem – jak dodał były premier z PiS – “jest wskazanie błędów w działaniach rządzących, aby takie zaniedbania nie powtórzyły się w przyszłości”.

Twórcy dokumentu zarzucają rządowi chaotyczne zarządzanie kryzysowe, spóźnione reagowanie, “urządzanie medialnego spektaklu” i chaos informacyjny. “Podsumowując wszystkie błędy popełnione przez władzę, nie możemy zapominać o podejściu części rządu – o zgrozo odpowiedzialnej m.in. za bezpieczeństwo powodziowe – do tematu regulowania rzek. Ich ideologiczny sprzeciw wobec takich działań przynosi po raz kolejny opłakane skutki. Przyjdzie czas na rozliczenie winnych, ale teraz mamy przed sobą ważniejsze sprawy” – podkreślił Morawiecki we wstępie do “Białej Księgi Powodzi”, zarzucając obecnemu rządowi, iż nie wykorzystał on rozwiązań, które rząd PiS zostawił “w postaci licznych Tarcz Antykryzysowych”.

W dokumencie zawarto także propozycję opracowanej przez PiS Tarczy dla Powodzian – ustaw, które wprowadzałyby w życie takie rozwiązania jak: Tarcza Finansowa PFR dla firm dotkniętych skutkami powodzi, zwolnienie przedsiębiorców z ZUS do końca 2024 r., dopłata dla rolników, Program Inwestycji Strategicznych (25 mld zł na odbudowę dróg, szkół i mostów). Tarcza wprowadzić miałaby także popowodziową ulgę podatkową (kwota wolna 60 tys. dla powodzian), Fundusz Odbudowy Domów (całkowite pokrycie kosztów ich odtworzenia przez państwo), “ekspresowe wsparcie” (jednorazowy przelew w wysokości 24 tys. zł dla wszystkich gospodarstwa domowego, które ucierpiało podczas powodzi) oraz inwestycje w dodatkowe zbiorniki i instalacje przeciwpowodziowe.

Читать всю статью