"Motocykliści wraz z dyplomatami posadzili sadzonki leszczyny przywiezione z Rosji na terenie Konsulatu Generalnego jako przypomnienie dla tych, którzy odradzają 'brunatną zarazę XXI wieku'" – przekazała w komunikacie rosyjska placówka dyplomatyczna w Brześciu. Pokazano też zdjęcia z obchodów rosyjskiego Dnia Zwycięstwa.
Jak dodano, motocykliści z proputinowskiej grupy Nocne Wilki wzięli również udział w marszu "Nieśmiertelnego Pułku" i zwiedzili twierdzę Brzeską.
Nocne Wilki i pocisk Oriesznik. Prowokacja tuż przy granicy z Polską
Wydarzenie zorganizowano 9 maja, ale głośno zrobiło się o nim dopiero teraz. Chodzi o nazwę "leszczyna". Jak zwraca uwagę Biełsat, leszczyna to po rosyjsku "oriesznik". "Oriesznik u granic Polski. Posadziły go Nocne Wilki" – brzmi tytuł artykułu na stronie stacji telewizyjnej nadającej w językach białoruskim, rosyjskim i ukraińskim.
Jak pisaliśmy w naTemat.pl, między innymi ukraińskie media informują, iż Rosja prawdopodobnie przygotowuje się do testów rakiety balistycznej średniego zasięgu typu Oriesznik. Wcześniej Moskwa zapowiedziała czasowe zamknięcie przestrzeni powietrznej nad poligonem Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim. Choć oficjalny powód nie został podany, analitycy wskazują, iż może to zwiastować testy rakiet Oriesznik.
Pocisk został użyty bojowo 21 listopada 2024 roku podczas ataku na ukraińskie zakłady Piwdenmasz w Dnieprze. Teraz Rosja straszy nim Europę. Rakieta, opracowana na bazie zarzuconego wcześniej projektu RS-26 Rubeż, powstała w odpowiedzi na zawieszenie układu INF, który zabraniał rozmieszczania tego typu uzbrojenia.
Według doniesień międzynarodowych agencji Oriesznik osiąga prędkość ponad 10 machów, co czyni go wyjątkowo trudnym do przechwycenia przez standardowe systemy obrony powietrznej. Szacowany zasięg rakiety wynosi do 5500 km, co pozwala jej razić cele zarówno w Europie, jak i Azji. System posiada od sześciu do ośmiu głowic.
"Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin prawdopodobnie uzgodnili rozmieszczenie tej broni na Białorusi, ale jeszcze do tego nie doszło. Eksperci zachodni uważają, iż Rosja najprawdopodobniej dysponuje jedynie kilkoma jednostkami tej broni w fazie eksperymentalnej" – podaje Biełsat.
Kim są Nocne Wilki?
Klub motocyklowy Nocne Wilki powstał w latach 80. ubiegłego wieku, u schyłku ZSRR. Liderem grupy jest Aleksandr Załdostanow, ps. "Chirurg", i jest ona wykorzystywana propagandowo przez Kreml. Filie Nocnych Wilków znajdują się między innymi w Niemczech. Grupa promuje np. politykę Józefa Stalina i popiera rosyjską agresję na Ukrainę.