Wszystko ma być gotowe za dwa lata, przy czym prace rozłożono w czasie. Zgodnie z decyzją środowiskową, nie będą prowadzone w okresie od marca do maja, jak również z uwagi na turystykę w lipcu i sierpniu.
Harmonogram:
- listopad 2024 r.–luty 2025 r. (fragment nowej opaski na palach CFA oraz bezpośrednio na gruncie)
- wrzesień 2025 r.–luty 2026 r. (remont opaski od molo w kierunku zachodnim oraz budowa nowej opaski na palach CFA)
- wrzesień–październik 2026 r. prace wykończeniowe oraz porządkowe.
Łącznie w ramach tej inwestycji wykonanych zostanie 168 pali CFA. Głównym materiałem konstrukcyjnym opaski będzie narzut kamienny o wadze od 300 do 600 kg, który docelowo zostanie zakryty nowymi wydmami.
Od strony lądu opaska będzie zabezpieczona murkiem oporowym, w którym przewidziano specjalne uchwyty do założenia mobilnych przegród przeciwpowodziowych. Konstrukcja zabezpieczy miejscowość przed zjawiskami sztormowymi.
Wartość zadania wynosi 7 mln zł. Inwestycja finansowana jest z budżetu państwa oraz środków Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS).
Komentarz
Robert Mokrzycki, główny inspektor ochrony wybrzeża w Urzędzie Morskim w Gdyni: Prace są niezbędna z uwagi na duże zagrożenie powodziowe Rewy. W niedalekiej przeszłości, między innymi w 2017 r., mieliśmy tutaj do czynienia z podtopieniami, stwarzającymi realne zagrożenie dla infrastruktury gminnej, jak i mienia prywatnego. Nowa opaska docelowo zostanie zabudowana wydmą, tak aby jeszcze lepiej chronić brzeg i wpasować się w krajobraz. Ta inwestycja jest niezbędna dla bezpieczeństwa powodziowego i zachowania tego wyjątkowego odcinka naszej linii brzegowej.
Przeczytaj także: Usuwanie skutków powodzi. Ułatwienie dostępu do funduszy unijnych