Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 12 grudnia 2024 r. (V ACa 720/23; SSA Krzysztof Braancewicz) oddalił apelację Banku BPH S.A. i zasądził zwrot kosztów postępowania na rzecz kredytobiorców. Tym samym utrzymany został w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 18 listopada 2022 r. (sygn. akt I C 23/18; SSO Małgorzata Bakuła-Steinborn) ustalający nieważność umowy kredytu indeksowanego do CHF zawartej z GE Money Bank S.A., zasądzający na rzecz konsumentów od Banku BPH S.A. zwrot kwoty ponad 104 tys. PLN i 7 tys. CHF wraz z odsetkami ustawowymi od 14 listopada 2017 r. do dnia zapłaty oraz obciążający bank kosztami procesu.
W ustnych motywach wyroku Sąd apelacyjny wyjaśnił, iż klauzuli indeksacyjnej zawartej we wzorcu umownym GE Money Bank S.A. nie można podzielić na kurs średni NBP i marżę banku. Dlatego należało ocenić uczciwość całego mechanizmu indeksacji, który zdaniem sądu jest abuzywny i należało go w całości usunąć z umowy.
Abuzywność mechanizmu indeksacji wynika z faktu, iż bank miał swobodę w wyznaczaniu wysokości kursów waluty obcej w tabeli banku oraz z braku prawidłowego pouczenia kredytobiorców o ryzyku walutowym.
Skutkiem usunięcia z umowy mechanizmu indeksacji musi być jej nieważność, bowiem umowy nie można dalej wykonywać. To prowadzi do stwierdzenia nieważności umowy, co słusznie znalazło odzwierciedlenie w wyroku Sądu Okręgowego.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku nie uwzględnił podniesionego przez bank na etapie postępowania apelacyjnego zarzutu zatrzymania.
Wyrok jest prawomocny, ale bank może złożyć skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.
Postępowanie sądowe trwało 84 miesięcy, z czego 25 miesięcy w postępowaniu apelacyjnym i 59 miesięcy przed sądem okręgowym.
Sprawę prowadzą dr adw. Jacek Czabański oraz adw. Fabian Orłowski.