Новые правила по борьбе с курением с 17 апреля. Запрет на ментол и изменения в электронных сигаретах

swiatoze.pl 7 часы назад
Zdjęcie: Nowe przepisy antynikotynowe od 17 kwietnia. Zakaz mentolu i zmiany dla e-papierosów


Od 17 kwietnia 2025 roku zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wprowadza ona m.in. zakaz stosowania aromatyzowanych wkładów do podgrzewaczy tytoniu, nowe regulacje dla e-papierosów oraz ograniczenia dotyczące woreczków nikotynowych. Choć rząd przekonuje, iż zmiany mają na celu ochronę zdrowia publicznego, Krajowa Izba Gospodarcza alarmuje: ustawa może kosztować gospodarkę choćby miliard złotych rocznie.

Nowa definicja wyrobów tytoniowych. Co się zmieni?

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 31 marca 2025 r. nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Ustawa ma wejść w życie 17 kwietnia 2025 roku – wprowadza ona nową definicję “podgrzewanego wyrobu tytoniowego”, rozumianego jako każdy wyrób uwalniający nikotynę, w wyniku podgrzewania, a nie spalania. W zależności od cech może to być wyrób bezdymny lub przeznaczony do palenia. Nowelizacja zakazuje stosowania charakterystycznych aromatów (np. mentolowych) w podgrzewanych wyrobach tytoniowych, co jest zgodne z dyrektywą delegowaną Komisji Europejskiej 2022/2100.

– Nowelizacja jest realizacją obowiązku implementacji dyrektywy delegowanej Komisji UE. Wprowadza do ustawy definicję „podgrzewanego wyrobu tytoniowego”. W myśl tej definicji, podgrzewany wyrób tytoniowy to nowatorski wyrób tytoniowy, w którym w wyniku podgrzania dochodzi do uwalniania nikotyny i innych substancji, które są następnie wdychane przez konsumenta, i który, w zależności od cech, jest wyrobem tytoniowym bezdymnym lub wyrobem tytoniowym do palenia – czytamy na rządowej stronie.

Zakazano również używania papierosów elektronicznych z płynem beznikotynowym w miejscach publicznych, takich jak tereny jednostek oświaty, przystanki komunikacji publicznej, restauracje oraz place zabaw dla dzieci. Dodatkowo, na opakowaniach tych produktów musi znaleźć się ostrzeżenie: „wyrób szkodliwy dla zdrowia”. Dodatkowo wprowadzono ograniczenie zawartości nikotyny w woreczkach nikotynowych do 20 mg/g.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu, czyli 17 kwietnia 2025 roku. Przewidziano jednak dziewięciomiesięczny okres przejściowy, aby producenci i importerzy mogli dostosować się do nowych wymogów. Okres ten ma na celu umożliwienie wydania opinii przez Biuro ds. Substancji Chemicznych przed wejściem w życie zakazów.

Upcykling toksycznych filtrów. Tworzą misie z niedopałków papierosów

Krajowa Izba Gospodarcza protestuje. Ustawa przyniesie miliard złotych straty rocznie?

Przeciwko ustawie wystąpiła Krajowa Izba Gospodarcza, która zwraca uwagę na roczne straty, jakie przyniosą nowe przepisy. Zdaniem KIG Ocena Skutków Regulacji nie oddaje jej rzeczywistych konsekwencji, a cała ustawa zawiera “potencjalnie nielegalne” zapisy.

– Szacujemy, iż wprowadzane tą ustawą całkowite wycofanie z rynku wkładów do podgrzewania tytoniu o aromacie charakterystycznym przyniesie stratę rzędu choćby 1 mld złotych rocznie, a nie 68 mln, jak wskazują autorzy Projektu. Wskazujemy, iż w tej chwili te produkty stanowią ok. 80% rynku wszystkich nowatorskich wyrobów tytoniowych. Zakładając dodatkowo wzrost rynku podgrzewanego tytoniu, a także przyjęty harmonogram wzrostu akcyzy na te wyroby należy zakładać, iż strata będzie rokrocznie powiększać się, a nie utrzymywać na takim samym poziomie jak wskazano w dokumentach załączonych do Projektu – czytamy na stronie KIG.

Źródła: gov.pl, kig.pl, gazetaprawna.pl, cowzdrowiu.pl

Fot. Canva

Читать всю статью