Новизна! Фонд ЕС. Польское применение маломощных боеприпасов

wbijamszpile.pl 6 месяцы назад

W niedzielę wiceminister obrony, Cezary Tomczyk, oświadczył, iż wnioski polskich przedsiębiorstw, reprezentowanych przez rząd PiS, o finansowanie produkcji amunicji, złożone do Komisji Europejskiej, opiewają jedynie na 11 mln euro. Podkreślił, iż przy takiej kwocie, uzyskanie wsparcia w wysokości 500 mln euro jest mało prawdopodobne.

„Skandalem jest stan polskiego przemysłu obronnego po ośmiu latach rządów PiS oraz fakt, iż część firm w ogóle nie złożyła wniosków o dofinansowanie. Całość procesu odbyła się za czasów ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i ministra obrony Mariusza Błaszczaka” – napisał Tomczyk we wpisie na platformie X.

Były minister obrony Mariusz Błaszczak (PiS) zapytał w sobotę o Fundusz UE, dlaczego z przekazanych przez KE 500 mln euro na produkcję amunicji artyleryjskiej do Polski trafi zaledwie ok. 2,1 mln euro.

„Donald „Król Europy” Tusk załatwił dla Polski całe 0,42% z unijnego programu produkcji amunicji. Inicjatywa Komisji Europejskiej jest słuszna i potrzebna. Tylko dlaczego z przekazanych 500 mln euro dla europejskich firm zbrojeniowych na zwiększenie produkcji amunicji artyleryjskiej, Polska otrzymuje zaledwie ok. 2,1 mln euro? Niemieckie firmy dostaną ok. 85 mln, a węgierskie 27 mln”, wyjaśnił w sobotę na X, były szef MON, Mariusz Błaszczak.

Błaszczakowi odpisało Ministerstwo Obrony Narodowej.

„Panie Pośle Błaszczak: grantów na produkcję amunicji mamy dokładnie tyle, ile Pan pozostawił po sobie w polskim przemyśle zbrojeniowym. To,że zdobywa go tylko jedna nasza firma powinno być dla Pana wstydem, bo oferty można było składać przez 2 miesiące od października 2023 r. a do tego programu zgłosił Pan akces osobiście w marcu 2023. A więc program był ogłoszony za kadencji rządu PiS! Zamiast go wesprzeć Pan wolał urządzać w tym czasie polityczne pikniki. Warto było dbać o nasze firmy, a nie koncentrować się na ciągłej wymianie prezesów. Dziś mamy tego efekty. Z trzech firm, jakie aplikowały do programu ASAP zakwalifikowano zaledwie jedną. To obraz jaki Pan po sobie pozostawia,” wyjaśniono.

Fundusz UE: 500 milionów euro na wsparcie koncernów zbrojeniowych

W obliczu rosnących wyzwań bezpieczeństwa, Komisja Europejska podjęła w piątek istotny krok, zatwierdzając alokację 500 milionów euro na wsparcie koncernów zbrojeniowych. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji artyleryjskiej, co nie tylko ma umożliwić dostarczanie większej liczby pocisków Ukrainie, ale również uzupełnić zapasy amunicji państw członkowskich Unii Europejskiej.

Decyzja ta ma najważniejsze znaczenie dla wzmocnienia europejskiego przemysłu obronnego, z ambitnym celem osiągnięcia zdolności produkcyjnych na poziomie 2 milionów pocisków rocznie do końca 2025 roku. Obecna zdolność produkcyjna, szacowana na nieco ponad 1 milion pocisków rocznie, świadczy o zdecydowanym kroku naprzód w zwiększeniu potencjału obronnego.

Inwestycje te mają trafić do renomowanych firm zbrojeniowych, takich jak Rheinmetall, Nammo, Chemring Nobel, Hellenic Defence Systems, Eurenco, wskazując na szeroki zasięg współpracy w całej Europie. Prócz bezpośredniego wsparcia finansowego, KE liczy również na pobudzenie dodatkowych inwestycji ze strony sektora, z oczekiwaniem, iż współfinansowanie projektów przyciągnie łączne inwestycje rzędu około 1,4 miliarda euro.

Читать всю статью