W środę Sejm przyjął istotną nowelizację ustawy, która ma na celu wsparcie obywateli Ukrainy w związku z trwającym konfliktem zbrojnym na terytorium ich kraju. W głosowaniu, 381 posłów poparło nowe przepisy, podczas gdy 19 było przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Sejm więc przedłuża pobyt Ukraińców i wprowadza nowe zasady.
Kluczowe zmiany w ustawie – pobyt Ukraińców
Nowelizacja zakłada przede wszystkim przedłużenie legalności pobytu dla obywateli Ukrainy do 30 września 2025 roku. Dzięki temu Ukraińcy, którzy otrzymali numer PESEL UKR, będą mogli dłużej legalnie przebywać na terytorium Polski.
Przyjęte poprawki, zgłoszone przez kluby KO i Polska 2050-TD, dotyczą również:
- Wydłużenia o cztery miesiące terminu składania wniosków o warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej.
- Honorowania świadectw obywateli państw, które zaprzestały wydawania dokumentów potwierdzających maturę, co dotyczy m.in. obywateli Białorusi. Jak zaznaczyła wiceminister edukacji Joanna Mucha, ma to umożliwić ok. 5000 Białorusinom podjęcie studiów w Polsce.
Nowe zasady i świadczenia
Nowelizacja przewiduje również szereg innych istotnych zmian, niż tylko pobyt Ukraińców:
- Powiązanie wypłat świadczeń, takich jak 800 plus, z obowiązkiem szkolnym dla ukraińskich dzieci od przyszłego roku.
- Przedłużenie dostępu do świadczeń zdrowotnych, rodzinnych i socjalnych, w tym tych wypłacanych przez ZUS, oraz możliwość pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania.
- Maksymalny 36-miesięczny okres dla dodatkowych zajęć z języka polskiego dla uczniów, którzy rozpoczęli naukę w latach 2022/2023 i 2023/2024.
- Nowe zasady potwierdzania tożsamości obywateli Ukrainy, które będą wymagały okazania ważnego dokumentu podróży.
Finansowanie wsparcia i nowe regulacje
Od 1 lipca zmienią się zasady finansowania wsparcia w postaci zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy. Będzie ono możliwe jedynie na podstawie umowy z wojewodą lub organem samorządowym. Zmienią się również zasady partycypacji w kosztach pobytu i wyżywienia w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania.
Dodatkowo ustawa zakłada wygaszenie świadczeń związanych z rekompensatą kosztów pobytu i wyżywienia uchodźców wojennych ponoszonych przez właścicieli lokali prywatnych oraz wsparcia finansowego na wykonywanie fotografii i jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł.
Kolejne kroki
Nowelizacja ustawy, opracowana przez MSWiA we współpracy z różnymi ministerstwami, teraz trafi pod obrady Senatu. o ile zostanie zatwierdzona, nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca, z wyjątkiem niektórych postanowień.
Czy nowe regulacje będą wystarczające, aby sprostać wyzwaniom związanym z pomocą dla obywateli Ukrainy? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – Polska podejmuje zdecydowane kroki, aby wspierać swoich sąsiadów w trudnych chwilach.
Wspieraj wbijamszpile.pl
Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.