Новизна! Открытия на Вестерплатте. Археологи возвращаются на полуостров

wbijamszpile.pl 7 месяцы назад

W ramach XI etapu prac na Westerplatte, od 10 maja 2024 roku przez kolejne sześć miesięcy, archeolodzy z Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) będą kontynuować poszukiwania i odkrywać tajemnice, które wciąż skrywa ziemia półwyspu. Jednym z kluczowych celów jest odnalezienie szczątków legionisty Mieczysława Krzaka, który najprawdopodobniej zginął na stanowisku obserwacyjnym przy falochronie, na przedpolu placówki „Fort”.

Poszukiwania i odkrycia na Westerplatte

Badacze planują także powrót w okolice budynku elektrowni, gdzie znajduje się stanowisko polskiej armaty polowej, tzw. putiłówki. Równolegle z poszukiwaniami, w pasie biegnącym od cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego do wysokości nowych koszar, będą prowadzone prace związane z budową oddziału Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Archeolodzy spodziewają się tu odkryć architektoniczne relikty obiektów z czasów, gdy Westerplatte funkcjonowało jako kurort, a później zostało zaadaptowane do potrzeb Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Wśród potencjalnych znalezisk mogą znaleźć się m.in. pozostałości altany ogrodowej, która została przekształcona w kaplicę polową.

Zakres badań

Planowany obszar badań wyniesie łącznie ponad 2000 metrów kwadratowych, a prace potrwają do początku listopada 2024 roku. Dotychczas, w ramach dziesięciu etapów badań przeprowadzonych na Westerplatte, szczegółowo przebadano obszar o powierzchni 7512,4 metrów kwadratowych oraz oczyszczono z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych teren o wielkości ponad 13,5 ha.

Wielkie odkrycia na Westerplatte. Archeolodzy wracają na półwysep (FOTO: MIIWŚ)

Dotychczasowe osiągnięcia i odkrycia na Westerplatte

W trakcie poprzednich etapów badań pozyskano ponad 82 tysiące zabytków, w tym 32 tysiące artefaktów o dużej wartości historycznej, ekspozycyjnej i naukowej. Odkrycia te obrazują burzliwą historię półwyspu od połowy XVII do XX wieku. Znaczną część pozyskanego zbioru stanowią przedmioty związane ze służbą żołnierzy polskich na Westerplatte i walkami prowadzonymi w trakcie obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Przeprowadzono również nadzór archeologiczny nad budową cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego, modernizacją budynku byłej elektrowni WST do celów wystawienniczych oraz nad budową punktu obsługi ruchu turystycznego. Wszystkie te działania przyczyniają się do lepszego zrozumienia i upamiętnienia historii Westerplatte, jednego z najważniejszych symboli polskiego oporu podczas II wojny światowej.

Prace archeologiczne na Westerplatte nie tylko wzbogacają wiedzę historyczną, ale także umożliwiają zachowanie dziedzictwa narodowego dla przyszłych pokoleń. Kontynuacja tych badań jest kluczowa dla pełnego zrozumienia i docenienia roli, jaką to miejsce odegrało w historii Polski.

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Читать всю статью