Непарламентские организации Польши и польская диаспора выбрали кандидата на пост Президента Республики Польша

politykapolska.eu 1 месяц назад
Zdjęcie: Organizacje pozaparlamentarne w Polsce i polonijne, wybrały kandydata na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej


W dniu 16. listopada 2024 roku w Warszawie odbyła się konwencja prawyborcza polskich i polonijnych organizacji i środowisk wolnościowych i niepodległościowych, które nie mając reprezentacji w Sejmie postanowiły w drodze prawyborów wybrać wspólnego kandydata na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Został nim Romuald Starosielec w wyniku głosowania elektorów w dwóch turach prawyborów.

W prawyborach wzięły m. in. udział: Ruch Naprawy Polski, Samoobrona, Bezpieczna Polska, Związek Zawodowy Rolników Samoobrona, Ruch WolneWybory.pl, Polska Patriotyczna, przedstawiciele dawnego ruchu 1Polska, Stronnictwo Narodowe, a także przedstawiciele licznych fundacji i stowarzyszeń – PAFERE, Centrum Rozwoju im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Światowy Kongres Polaków, Fundacja Mamy i Taty, Forum Polskiej Myśli Politycznej, Ruch “Nie Oddamy Miasta” z Krakowa, „Nasz Wspólny Śląski Dom”, Stowarzyszenie im. Maurycego Zamoyskiego, Stowarzyszenie Rajd Katyński Pamięć i Tożsamość, Stowarzyszenie Zrównoważony Rozwój – Geotermia w Polsce im. św. Królowej Jadwigi, Ogólnopolski Komitet Obrony Polskich Zasobów Naturalnych, d. Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, stowarzyszenie Koreus, Oburzeni, RKW, Towarzystwo Przyjaciół Nauk, WiarawBiznesie, Stowarzyszenie Nieświeżan i Przyjaciół 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego, Tow. Gimnastyczne Sokół w Warszawie, inicjator Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, liczni przedstawiciele Polonii (w Norwegii, Niemczech, we Francji, na Węgrzech, w Australii i w USA), w tym absolwenci MIT, Georgetown University, Western Michigan University, wybitni naukowcy jak prof. Andrzej Targowski, współtwórca systemu PESEL, a także liczne osoby, które w przeszłości kandydowały na różne stanowiska samorządowe, a także przedsiębiorcy, reprezentanci Polsko-Polonijnej Izby Gospodarczej i dziennikarze. Pełna lista elektorów dostępna jest na stronie KIM JESTEŚMY prawyborów na Prezydenta RP.

W prawyborach wzięło udział siedmiu kandydatów: pan Andrzej Dembiński (przedstawiciel Polonii francuskiej), pan prof. Włodzimierz Korab-Karpowicz (reprezentujący środowisko WolneWybory.pl), pan Jan Kubań (reprezentujący fundację PAFERE), pani Maria Leśniak-Wojciechowska (kandydatka niezależna), pan Romuald Starosielec (reprezentujący Ruch Naprawy Polski), pan Leszek Sykulski (reprezentujący ruch Bezpieczna Polska) i pan Paweł Ziemiński (reprezentujący ruch Polska Patriotyczna).

Wyboru dokonywało 60-ścio osobowe Kolegium Elektorów, którego członków zgłosiły ww. środowisk i organizacji, i których znaczną część stanowili przedstawiciele Polonii z całego świata, w tym z USA, Australii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Węgier.

Pierwsza tura prawyborów nie przyniosła rozstrzygnięcia. Do drugiej tury stanęło dwóch kandydatów: pan Jan Kubań i pan Romuald Starosielec. Ostatecznie prawybory wygrał lider Ruchu Naprawy Polski, pan Romuald Starosielec. Gratulujemy!

Elektorzy i obecni na sali przedstawiciele ww. organizacji i środowisk uczestniczących w prawyborach, przez aklamację zdecydowali się kontynuować współpracę nie tylko w czasie w przyszłorocznej kampanii wyborczej na Prezydenta RP, wspierając swojego wspólnego kandydata, ale również w późniejszym okresie, deklarując przy tym wolę wspólnej pracy w dziele jednoczenia polskiej opozycji pozaparlamentarnej. Podkreślili oni, iż będą przy tym dzielić się swym doświadczeniem politycznym oraz dorobkiem programowym i eksperckim z różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i ekonomicznego, w kraju i zagranicą.

Przedstawiciele organizacji skupionych wokół wspólnego Kandydata, mające na dzisiaj wspólny cel, jakim jest wolna, suwerenna i niepodległa Polska, ale różne programy polityczne, wyrazili wolę połączenia swych wysiłków w celu utworzenia ruchu społeczno-politycznego, zdolnego do skutecznego wpływania na los Polski, deklarując przy tym wolę wspólnego udziału w przyszłych wyborach parlamentarnych.

Więcej informacji na stronie prawybory2025.pl

Читать всю статью