Szymon Hołownia miał na piątkowy wieczór zaplanowane kampanijne aktywności m.in. w Wałbrzychu i Świdnicy, jednak w południe poinformował o zmianie planów.
„Sytuacja się zmieniła. Nie pozwolę wykluczyć połowy Polski z wyborów. O ich wyniku mają rozstrzygać ludzie, nie kandydaci z TV na telefon. Telewizja publiczna ma obowiązek bronić zasad wolnych i uczciwych wyborów. Jadę dziś do Końskich, by wystąpić w debacie” – napisał na platformie X.
Końskie. Wybory prezydenckie 2025. Rafał Trzaskowski chce debatować z Karolem Nawrockim
Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski w środę opublikował nagranie na X (dawniej Twitter), w którym zaproponował Karolowi Nawrockiemu debatę w piątek, 11 kwietnia, w Końskich (woj. świętokrzyskie) o godzinie 20.
Gotowość do zorganizowania starcia wyraziły trzy telewizje: Polsat, TVN oraz TVP.
Nawrocki po kilku godzinach odpowiedział, iż jest gotowy do debaty. Postawił jednak warunek – w debacie udział mają wziąć wszystkie telewizje informacyjne.
Wybory prezydenckie 2025. Debata w Końskich. Sztab Nawrockiego stawia warunek
W porannym oświadczenia sztab Karola Nawrockiego „podtrzymał chęć udziału Karola Nawrockiego w debacie”. Przypomniał jednak o swoim warunku.
„Jednocześnie podkreślamy, iż debata powinna być prowadzona przez przedstawicieli 5 stacji telewizyjnych: Telewizji Polskiej w likwidacji, TVN, Polsat, TV Republika praz wPolsce24. Jesteśmy gotowi do rozmów na temat organizacji takiego wydarzenia” – wskazano w porannym oświadczeniu sztabu PiS.
Zobacz również:
Debata w Końskich. Piotr Witwicki: Jesteśmy tam dla naszych widzów
O tym, jaką ostateczną formę przyjmie piątkowa debata, mówi Piotr Witwicki, Dyrektor Pionu Informacji i Publicystyki Telewizji Polsat i redaktor naczelny Interii.
– Nie ma na chwilę obecną – ale to za pięć minut może się zmienić – ostatecznej zgody sztabów. My jako Telewizja Polsat uważamy, iż to sztaby powinny się porozumieć. Na dobrą sprawę nie wiemy, czy w ostatniej chwili jednak Karol Nawrocki nie pojawi się i debata się nie odbędzie. Jesteśmy tam dla naszych widzów. To oni chcieliby zobaczyć taką dyskusję, w związku z tym nie odstępujemy od tego – podkreśla Piotr Witwicki.
Końskie. Debata prezydencka. Sławomir Mentzen nie zmienia planów
Sztabowcy kandydata Konfederacji przyznawali, iż nie wykluczają scenariusza, w których także Sławomir Mentzen zmieni plany i pojawi się wieczorem w Końskich. – Nie ma decyzji, ale nie mówimy „nie”, rozważamy różne scenariusze – mówił Interii Bartosz Bocheńczak, szef sztabu Mentzena.
Pierwotny kampanijny plan zakładał w piątek wizytę Mentzena w województwie podkarpackim.
– Nie zmieniamy planów, spotykamy się z wyborcami, w piątek m.in. Ustrzyki Dolne, Lesko, Krosno. Tam będzie Sławomir Mentzen, a nasza trasa kampanijna nie ulega zmianie – mówił z kolei Interii poseł Witold Tumanowicz, pełnomocnik wyborczy Sławomira Mentzena.
Kandydat Konfederacji po godz. 14 potwierdził, iż nie będzie go w Końskich. „Mam dziś spotkania w wyborcami w Ustrzykach Dolnych, Lesku, Brzozowie i Krośnie. Nie będę ich odwoływał i zawodził czekających tam na mnie ludzi, żeby jechać do Końskich i próbować wejść na debatę, na którą nie jestem zaproszony. Nie będę brał udziału w tym cyrku. Ale oczywiście nie dziwię się, iż zamierzają tam jechać kandydaci, którzy nie startują na poważnie, tylko robią sobie jaja z tych wyborów, jak Stanowski, Biejat czy Hołownia. Ja startuję na poważnie” – napisał.
Wybory prezydenckie 2025. Zasady przeprowadzania „Debaty Przedwyborczej”
Zasady debaty:
-
Miejsce debaty: Końskie
-
Czas debaty: około 90 minut
-
Tytuł debaty: Debata przedwyborcza 2025
-
Emisja debaty live: TVP1, TVP Info, TVN 24, Polsat News i POLSAT NEWS POLITYKA
-
Bloki tematyczne:
-
Bezpieczeństwo
-
Polityka zagraniczna
-
Gospodarka
6. Układ debaty:W każdej części każdy z trzech dziennikarzy zada po dwa pytania identycznej treści obu kandydatom. czas pytania 30 sek. Czas na odpowiedź – 1 minuta. Kolejność odpowiedzi będzie wylosowana.W każdym bloku tematycznym po odpowiedzi na pytania dziennikarzy kandydaci będą mogli zadać kontrkandydatowi po jednym pytaniu. Czas na pytanie – 30 sek. Czas na odpowiedź – 1 minuta. Czas na ripostę – 30 sek. Kto pierwszy będzie zadawał pytanie wzajemne – zdecyduje losowanie.
Po trzech blokach tematycznych proponujemy rundę pytań wzajemnych. Każdy z kandydatów na Urząd Prezydenta RP będzie mógł zadać kontrkandydatowi po trzy pytania. Czas na pytanie 30 sek. Czas na odpowiedź – 1 minuta. Czas na ripostę – 30 sek. Kolejność zadawania pytań wzajemnych – o tym zadecyduje losowanie.
Na zakończenie debaty każdy z kandydatów ma 2 minuty na podsuwanie swojego wystąpienia tzw. swobodną wypowiedź.
Pytania nie będą znane kandydatom, oraz ich pełnomocnikom przed debatą.
Czas wypowiedzi kandydatów będzie mierzony i wizualizowany. Koniec czasu wypowiedzi będzie sygnalizowany „gongiem” – efektem audio.
Telewizje nie są organizatorem debaty.
TVP S.A TVN 24 i Polsat News wyznaczają jako prowadzących: Joannę Dunikowską-Paź (TVP), Grzegorza Kajdanowicza (TVN24) i Piotra Witwickiego (Polsat News).
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
Paweł Tanajno (kandydat partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców)
Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)*
* Protokół rejestracji kandydata został już zatwierdzony przez PKW.
Zobacz również:
Szefernaker w „Gościu Wydarzeń”: Dlaczego ta debata musi być prowadzona przez dziennikarzy?Polsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas