Не все хотят идти по стопам Польши и ряда других стран. «Мы сожалеем»

news.5v.pl 1 день назад

W marcu Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zdecydowały się na wycofanie z konwencji ottawskiej. Dokument dotyczy zakazu produkcji, użycia, składowania i przekazywania min przeciwpiechotnych.

Pójść w ślady naszego kraju chce także Finlandia, jednak decyzje o odejściu od traktatu nie wszystkim się spodobały.

Konwencja ottawska. Norwegia nie podziela zdania Finlandii. „Żałujemy”


Minister spraw zagranicznych Norwegii Espen Barth Eide podkreślił, iż jego kraj nie zamierza dołączyć do Polski, państw bałtyckich i Finlandii w tej kwestii. – Ta konkretna decyzja Finlandii jest czymś, czego żałujemy – nadmienił.

– jeżeli zaczniemy osłabiać nasze zaangażowanie, stronom konfliktu na całym świecie łatwiej będzie ponownie użyć tej broni, ponieważ zmniejszy się stygmatyzacja – ocenił w wywiadzie dla agencji Reutera.

Espen Barth Eide jeszcze w marcu wyrażał swoje zaniepokojenie i podkreślał, iż chociaż przed Polską i krajami bałtyckimi są liczne wyzwania związane z bezpieczeństwem narodowym, w obecnych czasach miny przeciwpiechotne nie powinny być stosowane.

Zobacz również:


Miny lądowe utrudniają odbudowę, zabijają i okaleczają ludzi przez wiele lat po zakończeniu wojny, niszczą wierzchnią warstwę gleby, sprawiają, iż drogi prowadzące do szkół są niebezpieczne i czynią duże obszary ziemi niezdatnymi do użytku – wskazywał Eide.

Polska i kraje bałtyckie jednym głosem. Wycofały się z konwencji ottawskiej


18 marca Polska wraz z krajami bałtyckimi wydały wspólne oświadczenie, w którym powiadomiono, iż wycofują się z konwencji o minach lądowych.

„W ostatnich latach znacząco wzrosły zagrożenia militarne dla państw graniczących z Białorusią i Rosją, dlatego tak ważne jest wzmocnienie zdolności odstraszania i obrony tych krajów” – oceniono w komunikacie.

Argumentując przyczyny podjęcia takiej decyzji wskazano, iż Federacja Rosyjska, która nie jest stroną traktatu, „posiada duże zapasy min przeciwpiechotnych i intensywnie ich używa w wojnie przeciwko Ukrainie, która jest stroną konwencji”.

Źródła: Politico, Reuters, Interia

Zobacz również:


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Читать всю статью