НАСА: У Луны будет свой часовой пояс. Работа в процессе

menway.interia.pl 1 месяц назад
Zdjęcie: AFP


NASA potwierdziła, iż Księżyc rzeczywiście dostanie własną strefę czasową. Kilka miesięcy temu Biały Dom zlecił agencji, aby zrobiła to w ciągu dwóch najbliższych lat. Skoordynowany Czas Księżycowy (LTC) ma być efektem współpracy NASA z różnymi organami, w tym międzynarodowymi organizacjami.

Ziemia ma własne strefy czasowe i wiele wskazuje na to, iż Księżyc niedługo otrzyma własną. Informacje na ten temat pojawiły się już kilka miesięcy temu, gdy Biały Dom wystosował prośbę do NASA w tej sprawie. W piątek agencja potwierdziła, iż rzeczywiście prowadzi prace w tym kierunku.

Reklama

Skoordynowany Czas Księżycowy (LTC) opracowywany przez NASA

NASA przekazała, iż rzeczywiście Srebrny Glob ma dostać własny Skoordynowany Czas Księżycowy (LTC), który ma powstać w wyniku współpracy z różnymi organami, w tym rządowymi ze Stanów Zjednoczonych oraz organizacjami międzynarodowymi. Agencja wierzy, iż uda się to zrobić w ciągu najbliższych dwóch lat. Pewnie jednak zapytacie: w jakim celu?

Okazuje się, iż Księżyc rzeczywiście potrzebuje własnej strefy czasowej, co wiąże się z przyszłymi misjami planowanymi na Srebrny Glob. Sama NASA przymierza się do powrotu ludzi w ramach programu Artemis. Problem jednak w tym, iż czas płynie tam nieco inaczej niż na Ziemi i związane to jest ze słabszą grawitacją.

Teoria względności Einsteina mówi o tym, iż czas zmienia się w stosunku do prędkości i grawitacji. Stąd też na Księżycu płynie nieco szybciej. Ziemski zegar każdej doby zyskiwałby w ten sposób 56 mikrosekund. Z czasem różnice stałyby się na tyle duże, iż mogłyby znacząco wpłynąć na wysoką precyzję wymaganą dla misji.

NASA opracowuje strefę czasową dla Księżyca do końca 2026 roku

Wiemy, iż NASA chce opracować Skoordynowany Czas Księżycowy do końca 2026 r. Odbędzie się to we współpracy z Departamentami Handlu, Obrony, Stanu i Transportu oraz członkami programu Artemis Accords, który podpisały różne kraje na świecie. Wśród nich jest również Polska.

Inicjatywa będzie kierowana przez Space Communication and Navigation (SCaN) NASA. Wiemy również, iż prace nad LTC mają zapewnić pewną skalowalność, którą później na przykład będzie można dostosować pod kątem Marsa. Standard czasowy zostanie ustalony na podstawie średniej ważonej zegarów atomowych.

Читать всю статью