Навроцкий обращается к украинским властям с требованием конкретных действий.

natemat.pl 4 часы назад
W piątek przypada rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu. Sejm RP ustanowił ten dzień Dniem Pamięci o Polakach – ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Prezydent elekt Karol Nawrocki zwrócił się dziś do władz Ukrainy. Ma jasny apel w tej sprawie.


"Krwawa niedziela, 11 lipca 1943 r. symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA. Dla nas Polaków ten dzień to czas refleksji i modlitwy, wspomnienia bestialsko zamordowanych dzieci, kobiet i starców. To także wspomnienie polskich wsi, po których nie pozostał ślad. Czasem stoi tam dzisiaj samotny krzyż" – czytamy.

Prezydent elekt podkreślił, iż ofiary zasługują na godny pochówek, a ich rodziny mają prawo pomodlić się na grobach swoich bliskich. Karol Nawrocki zapowiedział, iż zamierza "konsekwentnie domagać się systemowego rozwiązania przez władze Ukrainy sprawy zgód na poszukiwania i ekshumacje ofiar Ludobójstwa Wołyńskiego. Pojednanie może być oparte wyłącznie na prawdzie".



Karol Nawrocki zwrócił się do władz Ukrainy. Głos zabrał też Andrzej Duda


W całym kraju realizowane są dziś uroczystości upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej. Centralne obchody mają miejsce w Warszawie, a w Chełmie, na terenie powstającego Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej ma pojawić się prezydent elekt.

Głos zabrał także urzędujący prezydent, Andrzej Duda: "Tylko na prawdzie – choćby tej najtrudniejszej – można budować dojrzałe i szczere relacje między narodami, w tym między Polakami a Ukraińcami".

"Dziś kolejna rocznica Krwawej Niedzieli - Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej – w tym roku po raz pierwszy obchodzony jako święto państwowe" – przekazał Duda.

W swoim wpisie przypomniał, iż 11 lipca 1943 roku to jeden z najtragiczniejszych dni w historii Polski. "Był dniem kulminacji bezwzględnej zbrodni. Z rąk ukraińskich nacjonalistów ginęli nasi bezbronni Rodacy - zwykli ludzie, cywilne, niewinne ofiary, często zabijani w kościołach, gdzie uczestniczyli w niedzielnych mszach świętych.

Zostali zamordowani, bo byli Polakami" – kontynuował.



Prezydent podkreślił, iż mamy prawo wiedzieć, gdzie spoczywają szczątki. "Chcemy móc godnie pożegnać naszych bliskich, pomodlić się przy ich grobach i zapalić znicze. Prawo do godnego upamiętnienia Ofiar, a zwłaszcza wspólne ich upamiętnienie, to niezwykle istotny element pojednania i budowania dobrej przyszłości" – napisał.

Post zakończył apelem: "Prawda i pamięć nie muszą dzielić – jeżeli prowadzą do wzajemnego zrozumienia, pojednania i wspólnej troski o bezpieczną przyszłość".

Читать всю статью