Jan Sadkiewicz
Interesuje się historią myśli politycznej i teorią stosunków międzynarodowych. Redaktor Pism wybranych Stanisława Cata-Mackiewicza, Władysława Studnickiego, i Adolfa Bocheńskiego. Autor „Ci, którzy przekonać nie umieją”. Idea porozumienia polsko-niemieckiego w publicystyce Władysława Studnickiego i wileńskiego „Słowa” (do 1939). Wicedyrektor i kierownik redakcji wydawnictwa Universitas.
Z Janem Sadkiewiczem, redaktorem książki „Czy Polskę stać na niepodległość? Kryzys dwudziestolecia 1919-1939” Bronisława Łagowskiego, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Propaganda przedwojenna kazała nam wierzyć, iż Hitler ma czołgi z kartonu, a nasza armia jest najsilniejsza na świecie.
Aleksander Bocheński, „Dzieje głupoty w Polsce”
W stosunkach międzynarodowych decyduje nie sprawiedliwość czy prawda czy układ, ale siła polityczna.
Stanisław Cat-Mackiewicz, „Lata nadziei”
Załóżmy teoretycznie, iż rzeczywiście Rosjanie byliby gotowi zrobić coś, na czym Ameryce strasznie zależy i w zamian za to zażądaliby, aby nowych rakiet nie umieszczać jednak w Polsce. Czy gdyby Stany Zjednoczone się na to zgodziły, to byłaby to zdrada? Tak mogą pomyśleć tylko ludzie, którzy zamiast myśleć racjonalnie, myślą emocjonalnie. Nie przewiduję, aby do takiej sytuacji doszło. Ale gdyby doszło, to niby dlaczego Ameryka nie miałaby się na taki układ zdecydować. Trzeba mieć świadomość, iż czasem sytuacja w polityce międzynarodowej zmienia się radykalnie, a jej istotą są racjonalne kalkulacje wzajemnych i odmiennych interesów.
prof. Zbigniew Brzeziński, „Polska musi wreszcie dorosnąć”
- Czy Polskę stać na niepodległość? Na czym polega nasz, Polaków, kłopot z niepodległością?
- Mocarstwa zachodnie chętnie psychicznie podsycały powstanie, ciesząc się z kłopotów rosyjskich, ale angażować się w wojnę dla naszej niepodległości żadnego zamiaru nie miały…, Stanisław Cat-Mackiewicz
Czego powinny uczyć nas powstania: styczniowe, listopadowe, warszawskie? O czym powinniśmy rozmawiać przy okazji ich świętowania kolejnych rocznic? - Dopóki nad polityką ciąży heroistyczny etos, rządy mają wolną rękę, gdy chodzi o wydatki na zbrojenia i mieszanie się do krwawych konfliktów w bliskiej zagranicy. Przeklinanie bohaterskich rządów wybucha dopiero, gdy bomby spadają na miasta, co polskich rządów nie trwoży, bo mają wypróbowany sposób ratunku: uciec za granicę, Bronisław Łagowski, „Czy Polskę stać na niepodległość?”
O co chodzi z nieustającym apelem o osiągnięcie politycznej dojrzałości przez Polskę i Polaków? Kto apelował kiedyś, kto apeluje dziś?
- Kto korzysta, a kto traci na naszej niedojrzałości politycznej?
- Czego my, obywatele, powinniśmy żądać od polityków, czego domagać się od autorów podręczników szkolnych, a czego wymagać od siebie?
- Jakie lektury Pan poleca?
- Jakiego ważnego pytania nikt Panu jeszcze nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?
Działamy bez cenzury. Nie puszczamy reklam, nie pobieramy opłat za teksty. Potrzebujemy Twojego wsparcia. Dorzuć się do mediów obywatelskich.
Wzmocnij kampanie obywatelskie Instytutu Spraw Obywatelskich
Przekaż swój 1,5% podatku:
Wpisz nr KRS 0000191928
lub skorzystaj z naszego darmowego programu do rozliczeń PIT.
Zapraszamy na staże, praktyki i wolontariat!
Dołącz do nas!Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0