Минсельхоз: чтобы остановить сделку Мекосур, необходимо создать блокирующее меньшинство

pch24.pl 4 дни назад

Żeby zablokować podpisanie umowy Mercosurem, trzeba utworzyć mniejszość blokującą. Na razie przeciw umowie jest Polska i Francja, zastanawiają się Włochy – stwierdził we wtorek wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak.

W sumie potrzebna jest koalicja składająca się z minimum 4 państw reprezentująca 35 procent ludności – mówił Czerniak na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. dobrostanu zwierząt gospodarskich. Wysoki urzędnik MR przedstawiał informację na temat potencjalnych skutków wejścia w życie umowy handlowej Unii Europejskiej z krajami Mercosur dla produkcji zwierzęcej w Polsce. – Robimy wszystko, by ta mniejszość na szczeblu politycznym była – zapewnił wiceminister.

Wskazał on, iż wpływ umowy z Mercosurem na sektor produkcji zwierzęcej w UE, w tym w Polsce będzie polegał przede wszystkim na skutkach ekonomicznych proponowanej redukcji lub zniesienia ceł w handlu wzajemnym. Chodzi o zbyt dużą liberalizację ceł, głównie dla mięsa drobiowego i wołowego. W dostępie do rynku UE, mają one być ograniczone do wielkości importu w ramach ustanowionych w umowie kontyngentów taryfowych.

Podobne rozwiązanie jest przewidziane na inne wrażliwe produkty pochodzenia zwierzęcego: mleko w proszku, sery, jaja bez skorupek i żółtka jaj (świeże, suszone, gotowane, zamrożone lub inaczej zakonserwowane) i albuminy jaj (białko w proszku).

KE argumentując potrzebę podpisania tej umowy mówi, iż kontyngenty dla przywozu wołowiny i drobiu nie będą miały większego wpływu na unijny rynek, ale nie bierze pod uwagę handlu z Ukrainą – zauważył Czerniak. – My widzimy to jako zagrożenie dla polskiej produkcji – dodał.

Kraje Mercosur mają relatywnie niższy poziom ochrony celnej niż UE. Stawki celne na mięso kształtują się na poziomie kilku, kilkunastu procent i mają być stopniowo redukowane w kolejnych latach od wejścia w życie umowy, aż do ich całkowitego zniesienia po ustalonych okresach przejściowych (4, 8 lub 10 lat). Stawki Mercosuru na produkty mleczarskie są wyższe niż na mięso i wynoszą od 14 do 28 proc. Według projektu umowy cła Mercosuru na unijny eksport serów i mleka w proszku mają być stopniowo redukowane aż do całkowitego zniesienia w ramach ustanowionych kontyngentów taryfowych.

W umowie brakuje ponadto zapisów zapewniających skuteczność klauzuli ochronnej, czyli możliwości czasowego przywrócenia ceł w razie nadmiernego importu powodującego zakłócenia na rynku lub szkodę dla unijnych producentów, są naszym zdaniem niedostosowane do specyfiki sektora rolnego – wskazuje resort rolnictwa.

Czerniak ocenił, iż umowa nie bierze pod uwagę obciążających rolników UE różnych aspektów zrównoważonej produkcji, aspektów środowiskowych, społecznych uwarunkowań klimatycznych, ekonomicznych czy dobrostanu zwierząt.

Obecnie import żywności z państw trzecich, w tym z Mercosuru, jest dopuszczalny pod warunkiem spełnienia przez te produkty unijnych wymagań bezpieczeństwa i jakości. Kontrola dokonywana jest przez unijne i krajowe służby weterynaryjne, sanitarne i fitosanitarne. W przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego kontrolowane są także zakłady produkujące na eksport do UE. W związku z tym nie wszystkie towary pochodzące z państw Mercosuru mają w tej chwili dostęp do rynków UE. Na przykład taki dostęp mają produkty mleczarskie pochodzące jedynie z Argentyny i Urugwaju, jaja tylko z Argentyny, mięso drobiowe tylko z zakładów zatwierdzonych przez KE w Argentynie i Brazylii. Żadne z państw Mercosuru nie ma w tej chwili dostępu do rynku UE dla mięsa wieprzowego. Procedury kontroli bezpieczeństwa importu będą dalej obowiązywać i umowa z Mercosurem ich nie zniesie – zaznaczono w informacji MRiRW.

Resort poinformował, iż KE nie przekazała dotąd skonsolidowanego tekstu całej umowy z Mercosurem. Formalny wniosek Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady UE o przyjęcie umowy ma zostać dopiero złożony, prawdopodobniej nie wcześniej niż w połowie 2025 r. Do tego czasu tekst ma podlegać weryfikacji językowo-prawnej przeprowadzonej przez Komisję.

Czerniak zapytany o to, co zrobi Polska w sytuacji, gdy nie uda się zmontować mniejszości blokującej powiedział, iż nasze państwo „będzie starało się obudowywać tę umowę takimi zaostrzeniami, żeby ona nie przynosiła negatywnych skutków dla polskiego rolnika”.

Źródło: PAP

RoM

MERCOSUR CZYLI GŁÓD. TAK UE CHCE ZAORAĆ ROLNICTWO. ZOBACZ NOWY FILM PCH24.TV [PREMIERA]

Umowa z krajami Mercosur to zagrożenie dla polskiego rolnictwa. Drób z Brazylii może wyprzeć z Europy polskie mięso

Читать всю статью