Министр иностранных дел Германии призывает к прекращению огня в Израиле. Мы говорим о «серьёзных переговорах».

natemat.pl 19 часы назад
Podczas inauguracyjnej wizyty w Izraelu, nowy minister spraw zagranicznych Johann Wadephul wezwał do uwolnienia wszystkich zakładników i nowych negocjacji w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy.


– Żądamy natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników, których organizacja terrorystyczna Hamas wciąż przetrzymuje w ciemnych piwnicach, pokazując swoje brutalne oblicze – powiedział Johann Wadephul w niedzielę 11 maja na konferencji prasowej ze swoim izraelskim odpowiednikiem, Gideonem Saarem.

Szef resortu spraw zagranicznych Niemiec, który po przybyciu do Izraela w sobotę wieczorem spotkał się z krewnymi zakładników Hamasu, powiedział, iż wśród zakładników są także obywatele Niemiec. Ich powrót stał się zatem priorytetem dla niemieckiego rządu, jak podkreślił Wadephul podczas spotkania.

Wezwanie do negocjacji


Nawiązując do rozszerzenia izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy, Wadephul powiedział: "Nie jestem pewien, czy wszystkie strategiczne cele Izraela można osiągnąć w ten sposób, czy służy to bezpieczeństwu Izraela w dłuższej perspektywie". Niemiecki rząd wzywa zatem do "powrotu do poważnych negocjacji" w sprawie zawieszenia broni.

– Potrzebujemy politycznego rozwiązania dla odbudowy Strefy Gazy bez Hamasu – podkreślił Wadephul. W rozmowach z Gideonem Saarem zgodził się, iż Palestyńczycy w Strefie Gazy "mogą mieć tam przyszłość i nikt nie zmusi ich do opuszczenia tego regionu".

Rozwiązanie dwupaństwowe szansą


Minister spraw zagranicznych podkreślił jednocześnie, iż obecność izraelskiej armii musi mieć "charakter tymczasowy". Zdaniem niemieckiego rządu w dalszej perspektywie, przyjęcie rozwiązania dwupaństwowego jest "najlepszą szansą na życie w pokoju, bezpieczeństwie i godności zarówno dla Izraelczyków, jak i Palestyńczyków".

Wadephul znaczył też, iż egzystencja Izraela i jego bezpieczeństwo są częścią niemieckiej racji stanu. Nowy rząd Niemiec czuje się zobowiązany do oświadczenia złożonego przez byłą kanclerz Angelę Merkel. Niemcy są zatem wyraźnie po stronie Izraela w przypadku "jakiegokolwiek zagrożenia lub kwestionowania istnienia państwa Izrael". Zobowiązanie to nie wyklucza jednak krytyki pod adresem izraelskiego rządu. Niemniej jednak krytyka nigdy nie powinna prowadzić do wrogości wobec Żydów.

Johann Wadephul przybył do Izraela w sobotę. Podróż ministra, zaledwie kilka dni po objęciu urzędu, przypada 80 lat po Holokauście i 60 lat po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Niemcami a Izraelem. W niedzielę Wadephul i Saar odwiedzili pomnik Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, a następnie odbyli rozmowy polityczne w izraelskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Podczas głównego ataku na Izrael w dniu 7 października 2023 roku islamskie ugrupowanie Hamas, które rządzi Strefą Gazy, i sprzymierzeni z nim bojownicy zabili około 1200 osób i wzięli 251 osób jako zakładników. 58 z nich jest przez cały czas przetrzymywanych przez islamistów, z których 34 już nie żyje jak – podaje izraelska armia.

Według Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, niemiecki rząd zakłada, iż w Strefie Gazy wciąż znajduje się jednocyfrowa liczba zakładników powiązanych z Niemcami.

Opracowanie: Alexandra Jarecka


Читать всю статью