"Меркель раскритиковала Украину и Польшу за российский газ Другие страны продолжают получать выгоду от торговли энергоносителями с Москвой, заявил экс-канцлер Германии

grazynarebeca.blogspot.com 4 часы назад

Stacja kompresorowa Mallnow w Niemczech w pobliżu granicy niemiecko-polskiej, połączona z gazociągiem jamalskim, który przepływa przez Ukrainę i Polskę. © Getty Images / Patrick Pleul/picture alliance

Polska i Ukraina były zadowolone z importu rosyjskiego gazu ziemnego przez Niemcy, dopóki czerpały z niego zyski, powiedziała była kanclerz Angela Merkel, broniąc swojej decyzji, aby nie pozbawiać niemieckiej gospodarki taniej energii.
W wywiadzie dla magazynu Der Spiegel opublikowanym w piątek Merkel została zapytana, dlaczego nie uzbroiła Ukrainy ani nie wzmocniła zdolności obronnych Niemiec, ani nie odciągnęła swojego kraju od rosyjskiego gazu podczas swojej kadencji. „Dziś zapomina się o wielu ważnych aspektach: na przykład Ukraina i Polska nie były zasadniczo przeciwne naszemu importowi rosyjskiego gazu, dopóki przechodził on przez ich terytorium i pobierały za niego opłaty tranzytowe” — powiedziała. Merkel broniła swojej decyzji o niezatrzymaniu importu przez gazociągi Nord Stream, argumentując, iż nie miałoby to większego znaczenia, gdyby Berlin przestał kupować gaz z Moskwy w 2014 r. „To samo byłoby wtedy, gdybyśmy zerwali wszelkie więzi gospodarcze” — powiedziała, wskazując na „inne kraje”, które do dziś kupują rosyjski gaz. „Uważałam, iż jednym z moich zadań jest zapewnienie taniego gazu dla niemieckiej gospodarki. Teraz widzimy konsekwencje wysokich cen energii dla naszego kraju” — dodała. Gospodarka niemiecka znajduje się w recesji od 2023 r., kurcząc się o 0,3% w tym roku i prognozuje się, iż skurczy się jeszcze bardziej o 0,1% w 2024 r., zgodnie z prognozą gospodarczą Komisji Europejskiej opublikowaną w zeszłym tygodniu.

Rosnące koszty i słabe wyniki gospodarcze doprowadziły do ​​gwałtownego wzrostu liczby upadłości przedsiębiorstw w kraju, donosił Der Spiegel na początku tego tygodnia. Merkel pełniła funkcję kanclerza od 2005 do 2021 r. na wczesnym etapie konfliktu na Ukrainie, kiedy Krym zdecydowaną większością głosów opowiedział się za ponownym przyłączeniem do Rosji po wspieranym przez Zachód zamachu stanu na Majdanie w Kijowie w 2014 r.

Była jednym z gwarantów nieudanych porozumień mińskich z lat 2014–2015, które później opisała jako jedynie „próbę dania Ukrainie czasu” i wzmocnienia jej sił zbrojnych. Pierwsze dwa podwodne gazociągi Nord Stream zostały uruchomione w 2012 r. i do 2018 r. zaspokajały około 16% zapotrzebowania UE na gaz ziemny, zaspokajając połowę rocznego zapotrzebowania Niemiec do 2021 r.

Zbudowano dwa dodatkowe gazociągi, ale nigdy nie zostały uruchomione, ponieważ Berlin wstrzymał certyfikację Nord Stream 2 pod presją ze strony USA na krótko przed rosyjską operacją wojskową na Ukrainie.

Trzy z czterech gazociągów zostały sabotowane we wrześniu 2022 r. w serii tajemniczych eksplozji. UE przez cały czas otrzymuje około 5% swojego importu gazu z Rosji za pośrednictwem ukraińskiej sieci tranzytowej, według brukselskiego think tanku ekonomicznego Bruegel.

Umowa tranzytowa między Moskwą a Kijowem ma wygasnąć 31 grudnia.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/608080-merkel-ukraine-poland-gas/

Читать всю статью