Zakończyła się Letnia Akademia Pro-Life, w której uczestniczyli lokalni liderzy pro-life. Nauczyciele, doradcy życia rodzinnego, psychologowie i studenci spotkali się, by w czasie kilkudniowych warsztatów pogłębić swoją wiedzę i uczyć się argumentacji pro-life, opartej na podstawach medycznych, najnowszej wiedzy naukowej i szacunku do drugiego człowieka.
Letnia Akademia Pro-Life, mająca charakter warsztatowy, odbywa się od pięciu lat w Krakowie. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, warsztaty podzielone zostały na dwa stopnie. W pierwszym, w dniach 1–5 lipca 2025 r., uczestniczyły osoby, które po raz pierwszy zapisały się na Akademię. W czasie drugiego stopnia, w dniach 4–8 lipca 2025 r., spotkali się liderzy pro-life, którzy już uczestniczyli w poprzednich edycjach; łącznie trzydzieści sześć osób. Warsztaty i wykłady poprowadzili małżonkowie Magdalena Guziak-Nowak i Marcin Nowak, członkowie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, pomysłodawcy Akademii, od wielu lat zaangażowani w działania na rzecz obrony życia człowieka.
– Akademia to intensywne, wakacyjne warsztaty, często od rana do późnego wieczora. Łączymy tych, którzy działają lokalnie, żeby jednoczyć środowisko i ostatecznie dotrzeć do każdej mamy w ciąży z pięknym przesłaniem: „Nikt nie pokocha cię tak jak twoje dziecko”
– mówi Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, i dodaje: – Uczymy rzetelnej, opartej na podstawach medycznych i najnowszej wiedzy naukowej argumentacji pro-life. Rozmawiamy o rozwoju prenatalnym, rodzicielstwie od poczęcia, przyczynach decyzji aborcyjnych, konsekwencjach tzw. „przerywania ciąży”, in vitro, antykoncepcji, starości, eutanazji. Uczymy się empatycznego dialogu, który dotyka serca drugiego człowieka. Uczymy się podawać prawdę z miłością.
Dlaczego Letnia Akademia Pro-Life to głównie warsztaty? – Życia trzeba bronić mądrze. Nie poprzestawać na emocjach, ale rozmawiać na argumenty. Te najlepiej sprawdzić w praktyce – wyjaśnia Marcin Nowak.
– Przyjechałam tutaj, bo bardzo mnie ciekawiły treści, które są tu poruszane. Są one obecne w moim codziennym życiu, spotykam się z rozmowami na te tematy. Chciałam poszerzyć swoją wiedzę, porozmawiać z osobami tutaj i skorzystać z tego czasu. Uważam, iż każde życie jest ważne i ma niezmierzoną wartość, więc należy go bronić już od samego początku, od poczęcia. Dlatego tu jestem – powiedziała Karolina, studentka matematyki stosowanej.
– Jestem studentką nauk o rodzinie. Stwierdziłam, iż Akademia będzie dla mnie dobrym czasem, ponieważ zdobędę wiedzę, która dopełni trochę moje studia i będę wiedzieć, jak wspierać rodziny i uwrażliwiać je na to, jak wielkim darem jest ludzkie życie i jak ważna jest świadomość i bycie pro-life. Myślę, iż przyda mi się to bardzo do mojego przyszłego zawodu – wyjaśniła Kinga Koźbiał.
– Treści, które tutaj są zdobywane, na pewno będą dla mnie pomocne w przyszłości dlatego, iż na co dzień działam w tematyce związanej z prokreacją. Pracuję z młodzieżą, mamami, narzeczonymi i małżeństwami, które starają się o poczęcie dziecka lub które z jakiegoś ważnego powodu odkładają poczęcie dziecka, więc myślę, iż zdobyta tutaj wiedza jak najbardziej będzie się przekładać na codzienność – opowiedziała Anna.
Wszyscy uczestnicy Letniej Akademii Pro-Life oraz osoby zainteresowane tematyką ochrony ludzkiego życia od poczęcia wzięli udział w jednodniowej konferencji popularnonaukowej. Doktor Jolanta Próchniewicz, psycholog i teolog, która prowadzi poradnictwo dla rodziców nastolatków w kryzysie, przybliżyła zjawisko transgenderyzmu. Doktor Roman Solecki, dyrektor Krakowskiego Instytutu Logoterapii i logoterapeuta, wyjaśnił, czym jest logoterapia i jak radzić sobie z pustką egzystencjalną, dr n. med. Dorota Jarczewska, specjalista medycyny rodzinnej, autorka opracowań naukowych na temat antykoncepcji hormonalnej i płodowych linii komórkowych, wygłosiła wykład na temat odwracania działania aborcji farmakologicznej. Edyta Bąk, nauczycielka wychowania do życia w rodzinie, opowiedziała o towarzyszeniu kobietom w kryzysie przez kontakt na portalach społecznościowych. Na zakończenie konferencji ks. Piotr Piekart wygłosił wykład pt. „Modlitwa i czyn w życiu pro-lifera”. Uczestnicy konferencji mieli możliwość zadania pytań prelegentom w czasie dwóch paneli dyskusyjnych.
Kolejna edycja warsztatów odbędzie się za rok. Magdalena Guziak-Nowak już teraz zaprasza na nie wszystkich chętnych: – jeżeli masz w swoim sercu pragnienie, aby zdobywać wiedzę, poznawać nowych ludzi i wychodzić z tymi dobrymi treściami dalej, zapraszam cię serdecznie na Letnią Akademię Pro-Life.
Współorganizatorem Letniej Akademii Pro-Life było Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców.
ag/PSOŻC
Jeśli chcesz być poinformowany o przyszłorocznej Letniej Akademii Pro-Life, napisz już teraz na adres [email protected].