Летняя академия Pro-Life 2024

pro-life.pl 6 месяцы назад

Zakończyły się warsztaty pro-life w Krakowie, organizowane w ramach Letniej Akademii Pro-Life, połączone z konferencją popularnonaukową. Trwały od 25 czerwca do 2 lipca 2024 r. Brali w nich udział lokalni liderzy pro-life chcący pogłębić swoją wiedzę bioetyczną oraz uczyć się argumentacji pro-life. W tym roku po raz pierwszy Akademia podzielona była na dwa stopnie. W pierwszym uczestniczyły osoby, które po raz pierwszy zapisały się na warsztaty pro-life, w drugim liderzy, którzy już byli na jednej z poprzednich Akademii.

– Życia trzeba bronić mądrze. Nie poprzestawać na emocjach, ale rozmawiać na argumenty. Te najlepiej sprawdzić w praktyce, dlatego Letnia Akademia Pro-Life ma charakter warsztatowy – mówi Marcin Nowak, koordynator Letniej Akademii Pro-Life zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców.

Codziennie podczas Letniej Akademii Pro-Life odbywały się prelekcje, warsztaty i spotkania z ciekawymi gośćmi. – Podstawą Letniej Akademii Pro-Life są warsztaty. Pracujemy, korzystając z metod aktywizujących, które rozwijają kreatywność i umiejętność krytycznego myślenia, poszerzają naszą perspektywę i pogłębiają komunikację – opowiada Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Lokalni liderzy pro-life uczyli się aktywnie słuchać oraz rozmawiać z tymi, którzy mają inne poglądy – zawsze z szacunkiem dla drugiego człowieka, by budować pozytywny przekaz pro-life i zachwycić innych pięknem życia. Uczestniczyli też w konferencji popularnonaukowej.

Zobacz relację z ubiegłorocznej edycji i wypowiedzi uczestników:

W tym roku uczestnicy rozmawiali z prowadzącymi warsztaty m.in. o budowaniu trwałych postaw „za życiem” poprzez pozytywną edukację oraz o in vitro i antykoncepcji hormonalnej. Zdobyli wiedzę na temat aborcji i tzw. antykoncepcji „awaryjnej” w kontekście zapowiadanych zmian prawnych. Przyjrzeli się problemowi manipulacji medialnych i zweryfikowali argumenty proaborcyjne.

Wśród zaproszonych gości, którzy spotkali się z uczestnikami, znaleźli się profesjonaliści w swoich dziedzinach m.in.: dr n. med. Dorota Łucja Jarczewska – specjalista medycyny rodzinnej, autorka opracowań naukowych nt. antykoncepcji hormonalnej i płodowych linii komórkowych; dr Jolanta Próchniewicz – psycholog i teolog, prowadzi poradnictwo dla rodziców dzieci deklarujących skłonności homoseksualne; dr o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap – opiekun duchowy Akademii, doktor teologii moralnej, od wielu lat zaangażowany w obronę życia człowieka; dr Piotr Guzdek – familiolog, specjalista ds. pomocy rodzicom po stracie dziecka, autor kompendium o pochówkach dzieci utraconych.

Doświadczenie poprzednich edycji pokazuje, iż udział w Akademii może być świetną okazją do nawiązania znajomości z osobami o podobnych poglądach z całej Polski. Tak swoje doświadczenia związane z Letnią Akademią Pro-Life opisała Sandra Wcisło, uczestniczka edycji, która odbyła się w 2022 r.: „Mimo wielkiej fascynacji tematem obrony życia człowieka i ogromnej euforii ze stawiania pierwszych kroków na tej drodze, miałam wiele wątpliwości. Tematyka pro-life nie była pozytywnie odbierana w moim otoczeniu – zarówno domowym, jak i szkolnym. Jestem studentką V roku medycyny. W tym środowisku niestety często mówi się o tzw. «prawach kobiet», o «wolnym wyborze», natomiast kilka osób jest w pełni świadomych tego, iż wybór kończy się tam, gdzie zaczyna się krzywda drugiego człowieka. Byłam z tym wszystkim sama, potrzebowałam wspólnoty. Zobaczyłam ogłoszenie o Letniej Akademii Pro-Life na Facebooku i od razu się zapisałam. Zastanawiałam się, jak tam będzie, nikogo nie znałam. Mimo to odważyłam się i wyruszyłam w drogę”.

O ubiegłorocznej Akademii w trakcie jej trwania tak mówiła Aleksandra Morozowicz: „Letnia Akademia Pro-Life jest idealną propozycją dla kogoś, kto chce pomagać innym, dowiedzieć się, jak konkretnie może pomagać i kto chce przekroczyć siebie w jakimś stopniu. Zdobywamy wiedzę, ale myślę również, iż zasieją w nas tutaj takie ziarenka, z którymi nie będziemy chcieli zostać, ale które będziemy chcieli zanieść dalej. Będziemy czuli misję, iż to, co tutaj dostaliśmy, musimy dać komuś innemu”.

– Potrzebujemy spotkań, które dodają odwagi, jednoczą nasze środowisko i pomagają budować nowe kontakty i relacje. Potrzebujemy wiedzieć, jak możemy skutecznie działać tam, gdzie mieszkamy – w naszej miejscowości, środowisku pracy czy parafii – podkreśla Marcin Nowak, koordynator Akademii.

Warsztaty były dofinansowane przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, które jest organizatorem wydarzenia. Współorganizatorem Akademii było Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców.

Читать всю статью