

Kozlovskis powołał się na dane Komisji Europejskiej, zgodnie z którymi w 2024 r. kraje UE wydały Rosjanom ponad 565 tys. wiz Schengen (5,7 proc. ogólnej liczby). W porównaniu z 2023 r. liczba ta wzrosła o 25 proc. Jednocześnie 90 proc. wiz wydano w celach turystycznych.
Minister przypomniał o aktach sabotażu, które miały miejsce na terytorium państw UE i kampaniach dezinformacyjnych Kremla. — Musimy uznać, iż znajdujemy się w stanie wojny hybrydowej. Na Łotwie ma to wpływ na codzienną pracę agencji bezpieczeństwa zarówno na granicy, jak i wewnątrz kraju. Dlatego wzywam wszystkie państwa członkowskie do poważnego potraktowania tego zagrożenia. Odmowa przyznania wiz jest naszym moralnym obowiązkiem – przekonywał.
Strefa Schengen obejmuje 25 z 27 państw UE, a także Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię. Z powodu wojny w Ukrainie Unia Europejska zawiesiła uproszczony system wizowy z Rosją, wydłużając czas rozpatrywania wniosków i zwiększając opłatę za formalności. Ostatni raz koszt wizy Schengen został podniesiony 11 czerwca 2024 r. w tej chwili wynosi on 90 euro (376 zł) dla dorosłych i 45 euro (188 zł) dla dzieci w wieku od sześciu do 12 lat.
Według biur podróży Rosjanie najczęściej ubiegają się o wizę Schengen w centrach wizowych Francji, Włoch i Hiszpanii. Przedstawicielstwa Grecji, Węgier, Portugalii i Szwajcarii wydają głównie wizy jednokrotnego wjazdu na czas podróży. W latach 2022-24 około 10 proc. Rosjan spotkało się z odmową wydania wizy Schengen.