Крупнейшая транспортная компания Польши PKP Cargo увольняет 4200 сотрудников

ochrona24.info 2 месяцы назад

Największa polska firma zajmująca się intermodalnymi przewozami towarowymi zwróciła się o formę ograniczonego zarządzania w celu przywrócenia płynności i przezwyciężenia poważnych problemów finansowych. Ale to dopiero wierzchołek góry lodowej, pod którą walczy cała branża transportowa. Powód jest prosty: popyt na transport w Europie, częściowo na skutek recesji w Niemczech, spadł, co spowodowało spadek cen. Jednak koszty znacznie wzrosły…

BKP Cargo, największa polska firma zajmująca się transportem kolejowym, znajduje się w poważnych tarapatach finansowych. Aby temu zaradzić, należy drastycznie obniżyć koszty personelu. Procent kontroli jest specjalnie zaokrąglony: 30%, czyli w ujęciu bezwzględnym 4200 pracowników, Przeciwko organizacji, która dla niektórych działa 14 000 . Operacja ta jest bardziej niezawodna niż kiedykolwiek, ponieważ wdrożenie tej procedury cięcia kosztów wymaga PKP Cargo skierowało do sądu konkretny pozew Opisał w nim hipotetyczny projekt renowacji Zadłużenie przedsiębiorstw do końca 2023 roku wyniesie ok. 4,6 mld zł, czyli ponad miliard euro. . Tylko w pierwszych trzech miesiącach roku deficyt był wysoki 27,5 mln euro Odpowiada to 44,5% utracie zysku w porównaniu do roku 2023.

Jeżeli sąd uwzględni wniosek spółki, w inwentarzu PKP pojawi się „”. Rehabilitacja „, czyli rodzaj ograniczonej administracji, który w Polsce zarezerwowany jest dla spółek, które poniosły poważną utratę płynności finansowej i polega na powołaniu specjalnego zarządcy odpowiedzialnego za zatwierdzanie wyborów organów spółek. Z kolei wierzyciele w spółce w procesie naprawczym nie można wszcząć przeciwko spółce postępowania egzekucyjnego.

Trudności całego sektora

Interesujący jest nie upadek firmy, ale czynniki kontekstowe, które ją stworzyły i wpędziły całą branżę w kłopoty. W rzeczywistości, jak stwierdzono dalej, liczba przedsiębiorstw logistycznych znajdujących się w trudnej sytuacji rośnie Macieja Wrońskiego Prezes Stowarzyszenia Transportu i Logistyki, na stronie internetowej trans.infoFirmy transportowe masowo powoli i cicho umierają » Wiadomo, iż trudności firmy zatrudniającej tysiące pracowników powodują większe zamieszanie, ale nie oznacza to, iż w podobnej sytuacji znajdują się także mniejsze firmy. I to nie tylko w sektorze transportu. Dopiero w marcu Masowe zwolnienia ogłosiło 159 firm W kwietniu zwolniono 17 000 pracowników, a w kwietniu dodano kolejnych 2400.

Dane, które można zintegrować z danymi uzyskanymi z ankiety przeprowadzonej przez firmę Przelew pieniędzy Specjalizuje się odpowiednio w finansowaniu firm transportowych Trzy czwarte polskich firm z tej branży zakończyło rok 2023 gorzej niż 2022 . Tylko 9% odnotowało poprawę w stosunku do poprzedniego roku.

Królowa królestwa będącego w konflikcie

Wiadomość jest tym bardziej sensacyjna, jeżeli weźmiemy pod uwagę ruch drogowy. W ostatnich latach Polska stała się prawdziwą europejską królową transportu międzynarodowego przewyższając choćby Niemcy. Tak naprawdę to tu leży największy problem polskich firm. W 2023 r. Popyt na transport drogowy w Europie gwałtownie spadł i spowodował redukcję stawki Transport. Ale w tym samym czasie, Koszty operacyjne Wzrosła liczba firm, co przyczyniło się do erozji zysków firm i zwiększenia siły przetargowej klientów.

Rosnące koszty: niemieckie opłaty drogowe

Bardzo łatwo jest przeoczyć te czynniki. Zacznijmy od tego, co być może najbardziej uderzającego. Niemal cały polski ruch międzynarodowy ma Niemcy jako miejsce docelowe lub terytorium tranzytowe. Tutaj w ciągu ostatnich kilku miesięcy Opłaty za autostrady wzrosły dwukrotnie . Mówiąc jeszcze raz o Niemczech, popyt na transport w tym kraju gwałtownie spada PKB także zaobserwował negatywne sygnały (-0,3% w 2023 r.). Na szczęście najnowsze dane Instytutu Ifo idą w przeciwnym kierunku i zaczynają pokazywać wyraźną zmianę perspektyw, szacując wzrost w 2024 roku nie na więcej niż 0,2% (zgodnie z oczekiwaniami), a raczej na 0,4%, po czym wzrosną do 1,5. % w 2025 r. Są to jednak oczywiście przewidywania.

Ale jak drogie są pieniądze!

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wzmianka Poziom stóp procentowych Zwiększyła się na przestrzeni lat Pierwszy wstyd Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (-0,25%). Rzeczywistość jest jednak taka, iż ​​w ciągu ostatnich kilku lat koszt pieniądza był wyższy niż odnotowała większość firm o eksponowanej pozycji finansowej. Niepokojąco zwiększa kwotę pieniędzy potrzebną na spłatę odsetek od pożyczki .

Od 2019 roku do chwili obecnej wynagrodzenia wzrosły o 17,6%

Wreszcie kolejna pozycja kosztów, która znacząco wzrosła, dotyczy pracy, ponieważ z powodu niedoborów siły roboczej wynagrodzenia w sektorze transportu w Europie wzrosły średnio o 17,6% w porównaniu z okresem przed pandemią (Ti/Uply/IRU). .

Wojna na Ukrainie i podejrzenia o nieuczciwą konkurencję w Polsce

Czynnikiem pozaekonomicznym, ale którego Polska doświadcza bardzo blisko, jest wojna na Ukrainie. Istotnie, w Warszawie wybuchło istne powstanie przeciw Specjalne zwolnienia przysługują ukraińskim przewoźnikom . Działania te, wprowadzone w czerwcu 2023 r., mają pobudzić twórczość Biegacze jedności , mające na celu wsparcie ukraińskiej gospodarki i jej relacji handlowych, zostało wystawione na próbę przez rosyjską inwazję i de facto zamknięcie Morza Czarnego, uznawanego za główną drogę do Kijowa. Z eksportu. Według danych Komisji Unii Europejskiej więcej 60 mln ton produktów spożywczych i 48 mln ton produktów pozarolniczych , ale Polakom nigdy się one nie podobały, bo ich zdaniem marginesy zwrotności, jakie oferowały ukraińskim ciężarówkom, były zbyt duże. Inaczej mówiąc, kijowskie linie lotnicze skorzystałyby z niskich cen, aby zmniejszyć udział w rynku , właśnie dlatego, iż zostali uwolnieni od różnych obciążeń biurokratycznych. I będzie to prawdziwy umiejętność Niesprawiedliwe dla polskich firm. To nie przypadek, iż doprowadziły one do różnych demonstracji pod koniec 2023 roku. Blokady graniczne Ma to uniemożliwić ukraińskim przewoźnikom powrót do kraju.

Zwykły ból, mało radości.

Niezależnie od kwestii ukraińskiej nie można pominąć faktu, iż wiele problemów, z jakimi borykają się polskie firmy, przypomina te, które występują w innych zakątkach Europy. Dowodem tego są dane Eurostatu z 2023 r Mówią o wzroście wskaźnika upadłości w tym sektorze o 27,5%. I weź to, oprócz Polski, są Łotwa, Węgry, Hiszpania, Francja i Chorwacja . Również w drugim kwartale 2023 r Liczba upadłości również wzrosła o 17,3% w całej Unii. Ale wspólne zło nie odwraca się tutaj w połowie od szczęścia.

Читать всю статью