Wiemy, iż na to czekaliście! Podczas Pyrkonu 2025 w Strefie Naukowej ponownie zagoszczą dwaj prelegenci, których wystąpienia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Krystian Machnik, twórca Napromieniowani.pl oraz eksplorator stref skażonych, a także Szymon Górnicki, paleontolog i pasjonat prehistorycznych stworzeń, przygotowali dla Was fascynujące prelekcje. Krystian zabierze Was w podróż do Fukushimy – miejsca, które od czasu katastrofy nuklearnej w 2011 roku budzi zarówno grozę, jak i ciekawość. Z kolei Szymon Górnicki skupi się na temacie dinozaurów i opowie o tym, w jaki sposób są one współcześnie rekonstruowane. Brzmi ekscytująco, nieprawdaż?
Krystian Machnik – eksplorator stref skażonych i założyciel Napromieniowani.pl

Krystian Machnik jest częstym bywalcem skażonych radioaktywnie miejsc. Jako jeden z nielicznych Polaków wciąż ma dostęp do Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej, gdzie – pomimo aktualnej sytuacji – pomaga Samosiołom, czyli starszym ludziom, którzy wciąż mieszkają w opuszczonych wioskach. Od lat bywa też regularnie w elektrowniach z reaktorami RBMK, a także obserwuje proces dekontaminacji w japońskiej Fukushimie.
Jest założycielem strony Napromieniowani.pl, czyli nieformalnej grupy osób pasjonującej się miejscami skażonymi i opuszczonymi. Chociaż ich zainteresowanie skupia się głównie na Czarnobylu, to nie obca im jest Białoruska Strefa Zamknięta czy Fukushima – w tych miejscach również się regularnie pojawiają. To jednak nie wszystko! Napromieniowani.pl organizują także akcje pomocowe w Zonie oraz wycieczki dla wszystkich marzących o tym, by stanąć na płycie reaktora RBMK.
Napromieniowani w czasie trwającej wojny nie porzucili Czarnobyla. Zmienił się tylko kierunek ich działań, z typowych wypraw eksploracyjnych na realizację wyjazdów z pomocą humanitarną zarówno dla mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej, jak i ludzi zamieszkujących miejscowości, które ucierpiały w wyniku działań wojsk rosyjskich.
Szymon Górnicki – paleoartysta, paleontolog i pasjonat dinozaurów

Szymon Górnicki to prawdziwy miłośnik dinozaurów – od dziecka zafascynowany prehistorycznymi gadami, uczynił z tej pasji swoją drogę życiową. Ukończył studia geologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obronił pracę magisterską „Budowa kończyny tylnej aetozaura ze stanowiska dokumentacyjnego „Trias” w Krasiejowie”. Przez lata angażował się w działania Studenckiego Koła Naukowego Paleontologów UAM.
Szymon to kreatywny indywidualista o otwartym umyśle, który z pasją oddaje się rekonstrukcji wymarłych gatunków. Jego szczególnym zainteresowaniem jest historia paleontologii oraz paleosztuki, co znajduje odzwierciedlenie w licznych artykułach, które napisał na ten temat. Charakterystycznym elementem jego twórczości są także satyryczne rysunki paleontologiczne, łączące naukową wiedzę z artystycznym zacięciem.
Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym „Dinozaury i sztuka”, pierwszym dokumentem opowiadającym o paleosztuce w Polsce. Angażuje się również w paleoartystyczne projekty, pisanie artykułów, przeprowadzanie wywiadów oraz szeroko pojętą edukację paleontologiczną. Poza paleontologią i paleosztuką, interesuje go sztuka, fantastyka oraz modelarstwo.
Przygotujcie się na potężną dawkę wiedzy, fascynujących historii i unikalnych perspektyw. Do zobaczenia na Pyrkonie 2025!