Senat. Obradowała Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności na temat ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Komisja wybrała senatora Adama Szejnfelda na sprawozdawcę ustawy, która została skierowana pod obrady plenarne Senatu.
Komisja postanowiła zgłosić do ustawy dwie poprawki. Jedna z nich dotyczy przyznania komendantowi stołecznemu Policji uprawnienia do otrzymywania informacji gospodarczych, ponieważ takie uprawnienie przysługuje komendantom wojewódzkim, a komendanci ci są równorzędni. Druga poprawka ma charakter legislacyjny. Proponowane zmiany zgłosił przewodniczący komisji senator Waldemar Pawlak po wysłuchaniu opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które wskazało na potrzebę wprowadzenia tych zmian. Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się też z uwagami Konfederacji „Lewiatan”, która za niezasadne uznała m.in. wskazanie w jednym dokumencie opłat dotyczących zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców, a także zarówno klientów, jak i podmiotów uprawnionych. W ocenie konfederacji może to prowadzić do nieczytelności takiego dokumentu. Zgłoszone zastrzeżenia nie uzyskały jednak poparcia senatorów.
Nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych uchwalono na podstawie projektu rządowego. W ocenie ustawodawcy powinna ona wpłynąć na poprawę relacji przedsiębiorców z biurami informacji gospodarczej. Dzięki noweli klienci biur uzyskają precyzyjne i jednoznaczne dane o zakresie ich działalności, stosowanych cennikach i o podmiotach, które dysponuję informacjami gospodarcze o nich. Ustawa rozszerza też krąg podmiotów uprawnionych do otrzymywania informacji gospodarczych i informacji z rejestru zapytań o Służbę Wywiadu Wojskowego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz o Biuro Nadzoru Wewnętrznego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i Żandarmerię Wojskową. Reguluje procedurę zatwierdzania przez ministra regulaminów zarządzania danymi biura informacji gospodarczej. Umożliwia biurom wypełnianie obowiązku umieszczania w rejestrze zapytań informacji o podmiocie, któremu ujawniono informacje gospodarcze. Ustawa zmienia też zasady dostępu do informacji gospodarczych przez jednostki podległe ministerstwom: Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej.
Źródło: Senat RP