
W odpowiedzi na działania prezydenta Donalda Trumpa, który zagroził wprowadzeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na chińskie towary, Ministerstwo Handlu ChRL oświadczyło: „Jeśli USA będą trwać w uporze, strona chińska będzie walczyć do końca”. Rzecznik ministerstwa zapowiedział, iż każde nowe taryfy spotkają się ze stanowczą odpowiedzią Pekinu.
– W wojnie handlowej nie ma zwycięzcy, a protekcjonizm jest ślepą uliczką. Wywieranie presji i grożenie nie jest odpowiednią formą kontaktu ze stroną chińską – czytamy w dzisiejszym oświadczeniu ministerstwa, które wezwało ponadto USA do „naprawienia swojego błędu” i anulowania wszystkich nałożonych na Pekin taryf celnych.
Druga runda ceł? Konflikt eskaluje
Poniedziałkowe groźby administracji Trumpa o nałożeniu 50-proc. ceł są odpowiedzią na niedawne oświadczenie strony chińskiej, która podwyższyła taryfy celne w odpowiedzi na ubiegłotygodniową decyzję Białego Domu o zastosowaniu 34-procentowych taryf na towary z Chin.
ZOBACZ: Chiny testują na niebie latający „trójkąt”. Niepokój w USA
– Wczoraj Chiny nałożyły cła odwetowe w wysokości 34 proc., powyżej ich i tak już rekordowych ceł, pozataryfowych barier handlowych, nielegalnego subsydiowania przedsiębiorstw i masowej, długoterminowej manipulacji walutami – napisał prezydent we wpisie na platformie Truth Social. Trump dał czas Pekinowi na rezygnację z ceł odwetowych do wtorku. jeżeli rząd w Pekinie odmówi, USA wprowadzą dodatkowe opłaty sięgające 50 proc. Tym samym stawka łącznie przekroczyłaby 100 proc., po dodaniu do już istniejących 54-proc. taryf.
Chiny szukają nowych partnerów
Zdaniem korespondenta BBC w Pekinie Stephena McDonella, komunistyczne władze mają nadzieję, iż stanowcza postawa wobec Trumpa zjedna sobie przychylność polityczną zbliżonych do Pekinu państw i otworzy nowe pola współpracy handlowej, dzięki czemu będzie możliwe zniwelowanie negatywnego wpływu agresywnej amerykańskiej polityki celnej.
Wojna handlowa „nie na rękę” Pekinowi. Czy uda się zmobilizować obywateli?
– Jednak Komunistyczna Partia Chin (KPCh) nie potrzebuje teraz wojny handlowej, która pojawia się w czasie zwiększonych napięć w krajowej gospodarce – pisze McDonell i dodaje, iż spowolnienie gospodarcze związane z zapaścią na rynku nieruchomości i bardzo wysoką stopą bezrobocia wśród młodzieży mogą utrudnić radzenie sobie z nowymi wyzwaniami.
ZOBACZ: Chiny odpowiadają na ruch Donalda Trumpa. Pekin zdecydował o nałożeniu ceł na wszystkie towary
Pomimo tego, agresywna retoryka państwowych mediów ma na celu mobilizację obywateli i utrzymanie wysokiego morale w obliczu zagrożenia z zagranicy.
osg/ sgo / Polsatnews.pl
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?
Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!