Кардинал из Гонконга: Мы должны прислушаться к голосу ЛГБТ-сообщества. Это обязанность Синодальной Церкви

pch24.pl 1 неделя назад

Kościół synodalny ma obowiązek wsłuchiwać się w głos wszystkich, którzy chcą w nim być, także środowisk LGBTQ. Kardynał z Hongkongu jest bardzo zadowolony z własnego udziału w spotkaniu z reprezentantami tej grupy, jakie odbył niedawno w Rzymie.

Kardynał Stephen Chow S.J., biskup Hongkongu, jest bardzo zadowolony z udziału w spotkaniu z przedstawicielami środowiska LGBT, które odbył niedawno w Rzymie. Kardynał wziąć udział w spotkaniu zorganizowanej przez amerykańską organizację progejowską Outreach; rzecz odbyła się w budynku Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego w Rzymie w czasie Synodu o Synodalności.

Jak informował portal PCh24.pl, swoją perspektywę na sprawy kościelne prezentowali tam między innymi brytyjska lesbijka żyjąca w formalnym związku z kobietą, afrykańska działaczka LGBT wzywająca do ukrywania swojej tożsamości przed rodzicami czy mężczyzna z Malty, który twierdzi, iż jest biseksualny i żyje w związku z innym mężczyzną. Purpurat poprowadził modlitwę otwierającą spotkanie.

Teraz kardynał Stephen Chow opisał swoje wrażenia ze spotkania na łamach strony internetowej organizacji „Outreach”.

Zaczął od bardzo emocjonalnego apelu o to, by synodalnie wsłuchiwać się we wszystkich ludzi, także tych, którzy są częścią społeczności LGBTQ. Jak podkreślił, dla Kościoła synodalnego wsłuchiwanie się w taki głos jest „obowiązkowe”.

„Przesądy, ignorancja, strach i nienawiść odzwierciedlają naszą niechęć do zaangażowania się w autentyczne słuchanie, zwłaszcza wobec głosu tych, którzy uważani są za tkwiących w błędzie albo sprawiają, iż czujemy się głęboko zaniepokojeni” – ocenił krytycznie niechętnych wobec synodalności.

Kardynał stwierdził, iż mógłby zignorować zaproszenie na spotkanie LGBTQ, uznając, iż i tak wie, co ci ludzie powiedzą; powinni zresztą porzucić swoje grzeszne życie, więc nie ma sensu z nimi rozmawiać. Postanowił jednak zrobić inaczej. „Cieszę się, iż byłem na spotkaniu i prowadziłem choćby modlitwę na rozpoczęcie” – napisał.

Chiński purpurat zacytował następnie szereg emocjonalnych wypowiedzi tęczowych panelistów, które transmitowały przywiązanie do bycia w Kościele. Ocenił je jako „proste, osobiste i szczerze przesłanie” i uznał, iż w ich głosie pobrzmiewała nadzieja.

„Na końcu spotkania uznałem, iż było naprawdę dobre. Zbudowało więź między tymi siostrami i braćmi a nami, słuchający z ich Kościoła. Więź powinna być ważnym efektem synodalności, jest to konieczne dla ruszenia naprzód procesu uzdrowienia i pojednania między nami” – wskazał.

„Wsłuchujmy się i umacniajmy tych, którzy chcą należeć do naszego Kościoła. Można mieć nadzieję, iż podróżując ze sobą nawzajem jako z towarzyszami, odnajdziemy siłę do prowadzenia lepszego życia niż to, które wiedziemy obecnie” – podsumował.

Kardynał Stephen Chow urodził się w 1959 roku w Hongkongu. Wyjechał do USA na studia, ucząc się w Minnesocie psychologii i filozofii. W 1984 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Kształcił się później między innymi w Dublinie i Chicago.

W 2021 roku został biskupem Hongkongu. Początkowo odrzucił nominację; przyjął ją dopiero, kiedy otrzymał osobistą listowną prośbę Franciszka.

W 2023 roku Franciszek wyniósł go do godności kardynalskiej.

Źródło: outreach.faith

Pach

Читать всю статью